< Wróć

Czy można odwołać pracownika z urlopu?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest jednym z praw jakie nabywa każda osoba nawiązująca stosunek pracy. W sprawie urlopu pracownik musi złożyć wniosek, do którego pracodawca może – lecz nie musi – przychylić się. Do niego bowiem należy ostateczna decyzja co do terminów wypoczynkowych urlopów pracowniczych. W jego interesie leży to, aby podczas nieobecności poszczególnych pracowników było zapewnione sprawne funkcjonowanie firmy. W większości zakładów pracy sporządzane są plany urlopowe, do których pracownicy muszą się dostosowywać. Koniecznie też trzeba wspomnieć, iż polskie prawo przewiduje sytuacje, kiedy pracownik zmuszony do urlopu nie może przełożyć go na inny termin lub przeciwnie – zostaje z niego odwołany.

Szczególne okoliczności odwołania z urlopu

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego jest jedną z możliwości jakie przepisy stwarzają pracodawcom. Zaistnieć jednak muszą szczególne okoliczności w pełni uzasadniające taką decyzję pracodawcy. Szczególnymi okolicznościami nie są zwykłe potrzeby zakładu pracy, które bez problemu można zaspokoić nawet wówczas, gdy ktoś jest na urlopie. To taka sytuacja, z którą nie można poradzić sobie bez konkretnej osoby i jej pojawienie się w pracy jest po prostu niezbędne. W momencie udzielania pracownikowi urlopu pracodawca nie zakłada, że coś takiego się wydarzy, gdyż do takich rzeczy dochodzi niespodziewanie.

Odwołanie z urlopu to służbowe polecenie

Jak powinien zareagować pracownik? Musi on mieć świadomość tego, że odwołanie go z urlopu wypoczynkowego nie jest prośbą, ale poleceniem służbowym, które należy wykonać. W przeciwnym wypadku trzeba liczyć się z poważnymi konsekwencjami – włącznie z rozwiązaniem umowy bez okresu wypowiedzenia. Nie wolno odwoływać pracownika z urlopu po to, by wręczyć mu wypowiedzenie – jest to niezgodne z prawem i traktowane jest jako naruszenie zasad współżycia społecznego. Co się zaś tyczy urlopów na żądanie, przyjmuje się, iż z uwagi na szczególny ich charakter nie odwołuje się z nich pracowników – pomimo tego, iż nie istnieją w tym zakresie żadne konkretne regulacje prawne.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x