< Wróć

Możliwość wydłużenia urlopów rodzicielskich

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W chwili obecnej kobieta po urodzeniu dziecka może skorzystać z 24 tygodniu urlopu macierzyńskiego. W tym czasie pobiera ona 100 % swojego wcześniejszego wynagrodzenia. Może więc w sposób należyty zaopiekować się swoim nowonarodzonym dzieckiem i pobierać w tym czasie pełną pensję. Kobieta po zakończeniu urlopu macierzyńskiego może też skorzystać na swoje życzenie z dodatkowego urlopu.

Rząd już od przyszłego roku wprowadzi zmiany w urlopach rodzicielskich. W wyniku modyfikacji, po wykorzystaniu 24-tygodniowego urlopu macierzyńskiego, matka będzie mogła skorzystać z dodatkowego wymiaru urlopu na kolejne pół roku. Następne 24 miesiące urlopu macierzyńskiego nie będzie jednak płatne w 100%, ale tylko w wysokości 60% pensji.

Zmiany zasadniczo mają objąć dzieci urodzone po 17 marca 2013 roku. Rodzice noworodków urodzonych przed tą datą będą mogli wykorzystywać urlopy rodzicielskiego na dotychczasowych zasadach. Nowa ustawa dotycząca urlopów macierzyńskich wejdzie w życie 1 września 2013 roku. Wówczas to wymiar urlopu macierzyńskiego, wraz urlopem na życzenie pracownicy, wyniesie 52 tygodnie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x