< Wróć

Zmiany w VAT od 2013 roku

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Rok 2013 przyniesie wiele ważnych zmian w ustawie o VAT. Nie wszystkie wejdą w życie z dniem 1 stycznia. Wprowadzane one będą stopniowo – niektóre zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013. Modyfikacje w tym zakresie są niezbędne m. in.: z tego powodu, że istnieje konieczność dostosowania polskiego prawa do unijnych norm. Przedsiębiorcom nie zostało już zatem zbyt wiele czasu, aby się odpowiednio przygotować – w wielu przypadkach nie obejdzie się bez dokonania zmian w dotychczasowych systemach księgowych bądź w kasach fiskalnych. 

Inne zasady fakturowania

Zacząć należy od tego, że inne będą zasady wystawiania faktur od 2013. Znikną faktury wewnętrzne, a pojawią się faktury uproszczone oraz zbiorcze. Zmiany pojawią się także w obszarze niektórych oznaczeń widniejących na fakturach. Nowością będzie możliwość wystawiania tych dokumentów przez osoby trzecie upoważnione przez podatnika. Na chwilę obecną prawo do wystawiania faktur przysługuje wyłącznie czynnym podatnikom VAT. Od przyszłego roku zyska je każda osoba prowadząca działalność gospodarczą – nawet, jeżeli nie zarejestrowała się jako czynny płatnik VAT. Oczywiście, tacy podatnicy także będą musieli rozliczać VAT. Z wystawianiem faktur związana jest bardzo ważna kwestia dotycząca momentu powstania obowiązku podatkowego. Na chwilę obecną wygląda to w ten sposób, iż obowiązek ten powstaje w chwili wystawienie faktury. Po zmianach dzień, w którym faktura została wystawiona nie będzie odgrywał roli (poza pewnymi wyjątkami), ponieważ obowiązek podatkowy będzie powstał wówczas, gdy transakcja zostanie zrealizowana.

Co jeszcze się zmieni?

Wzrośnie VAT na niektóre produkty, co oznacza, że konsumenci zapłacą za nie więcej. Dla przykładu kawy cappuccino oraz latte są teraz w świetle przepisów napojami mlecznymi, więc objęte są 8-procentowym VAT-em. Od przyszłego roku do ich ceny będzie doliczany 23-procentowy podatek VAT. W 2013 r. zmieni się również definicja próbki. Aktualnie próbką jest niewielka ilość danego produktu, po zmianach – będzie to egzemplarz oznaczony informacją, że jest to próbka mająca służyć ocenie właściwości produktu. To da większe pole do popisu w zakresie promowania niektórych produktów, przy czym nie będzie istniał obowiązek naliczania podatku VAT. Istotne zmiany odnoszą się też do nieodpłatnych przekazań. Przepisy w tym zakresie do tej pory sprawiały wiele trudności ze stosowaniem ich w praktyce. W przyszłym roku podatnicy muszą więc liczyć się z tym, że opodatkowanie nieodpłatnych przekazań będzie tyczyć się i tych towarów jakie podatnik wytworzył.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x