< Wróć

1600 zł płacy minimalnej

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zapowiadany wzrost pensji minimalnej Polsce zostanie zrealizowany. Już od 1 stycznia 2013 roku w naszym kraju będzie obowiązywało wynegocjowane i ustalone przez Komisję Trójstronną, wynagrodzenie minimalne, które wyniesie 1600 zł brutto. To o 100 zł więcej niż w 2012 roku.

W Polsce, podobnie jak w Łotwie, czy w Bułgarii, najszybciej rośnie skala pensji minimalnej, w całej Unii Europejskiej. Być może powodem takiej sytuacji jest to, że nasze wynagrodzenie minimalne w gospodarce narodowej, znacznie odstaje od minimalnej pensji w innych krajach unijnych.

Osoby zatrudnione w wymiarze pełnego etatu uzyskają więc po nowym roku podwyżkę wynagrodzenia. Jednocześnie, jeśli pracownik po raz pierwszy będzie rozpoczynał pracę w 2013 roku, jego wynagrodzenie nie będzie mogło być niższe, niż 80% minimalnego wynagrodzenia, czyli 1280 zł brutto.

Jeszcze w 2005 roku minimalna płaca w Polsce wynosiła zaledwie 849 zł brutto. Teraz jest to prawie dwukrotnie więcej. Na rękę po 1 stycznia 2013 roku pracownik pełnoetatowy otrzyma kwotę 1181 zł. Powody do zadowolenia mają pracownicy, którzy uzyskają wyższe pensje po nowym roku, ale dla pracodawców podniesienie wynagrodzenia minimalnego jest poważnym obciążeniem. Za podwyżkę pensji netto pracowników o 70 zł, zapłacą oni 121 zł.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x