< Wróć

Kogo najpierw zwolni pracodawca?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W dobie kryzysu zwolnienia w polskich firmach są realnym zagrożeniem dla pracowników. Pracodawcy zmuszeni są do redukcji dotychczasowego poziomu zatrudnienia, aby móc utrzymać płynność finansową. Bardzo często zwolnienia są jedyną metodą na uratowanie firmy, bowiem dzięki nim jest ona w stanie wiele zaoszczędzić. Pracodawcy związani w pewien sposób z pracownikami, którzy chcą jak najbardziej etycznie podejść do kwestii zwolnień, maja problemy z wytypowaniem pracowników, którym wręczą wypowiedzenie.

Pytanie tylko, czy zwolnić lepszego, wyżej wykwalifikowanego pracownika, ale który nie posiada rodziny na utrzymaniu, czy może wypowiedzieć umowę o pracę ojcu rodziny, który ma przeciętną efektywność, ale dzieci i niepracującą żonę? Przedsiębiorcy kierując się zasadami współżycia społecznego, powinni zwalniać w pierwszej kolejności te osoby, które poradzą sobie na rynku pracy i nie mają zobowiązań rodzinnych. Z kolei, właściciele firm w wielu przypadkach wypowiadają się, że zwolnią najpierw te osoby, które mają najmniejszą wartość dla firmy – są mało elastyczne, nie realizują programu samodoskonalenia się i są nieefektywne. Bez znaczenia jest ich sytuacja rodzinna czy materialna.

Rok 2013 będzie bardzo ciężki dla polskiej gospodarki, dlatego też należy oczekiwać dalszych zwolnień w dużych firmach. Niekiedy jednak zwolnienia, pomimo ponoszenia wysokich kosztów na zatrudnienie, są dla przedsiębiorcy niewłaściwą strategią oszczędnościową. Zwalnianie wykwalifikowanej kadry pracowniczej w dłuższej perspektywie czasu raczej nie przyniesie korzyści, a jedynie straty.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x