< Wróć

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronną czynnością prawną. Jej skutkiem jest rozwiązanie stosunku pracy. Wypowiedzenie może zostać złożone – koniecznie w formie pisemnej – przez każdą ze stron umowy, a więc przez pracownika i przez pracodawcę. Poza szczególnymi przypadkami przy wypowiedzeniu zachowywany jest okres wypowiedzenia mający na celu ochronę zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Długość okresu wypowiedzenia jest zdeterminowana paroma czynnikami takimi jak rodzaj umowy i czas jej trwania, a także staż pracy pracownika u danego pracodawcy.

Okres wypowiedzenia umów na czas określony, próbny i na zastępstwo

Każdy pracodawca zastanawiający się nad tym jak zwolnić pracownika musi mieć powyższe aspekty na uwadze. Najmniej problemów przysparzają umowy na czas określony oraz próbne i na zastępstwo. W tym pierwszym przypadku okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, ale pod pewnymi warunkami – czas trwania umowy musiał wynosić co najmniej 6 miesięcy (lub więcej), zaś w umowie figuruje stosowny zapis dotyczący tej kwestii. Rozwiązanie umowy na zastępstwo wiąże się z 3-dniowym okresem wypowiedzenia, zaś jeśli chodzi o umowy zawierane na okres próbny, kluczowy jest tu czas ich trwania. Przy umowach trwających krócej niż 2 tygodnie okres wypowiedzenia wynosi 3 dni, przy dłuższych niż 2 tygodnie – 1 tydzień i przy trwających 3 miesiące – 2 tygodnie.

Okres wypowiedzenia umów na czas nieokreślony

Przy umowach na czas określony liczy się staż pracy u danego pracodawcy. W tym przypadku okresy wypowiedzenia wynoszą: 2 tygodnie (okres zatrudnienia krótszy niż 6 miesięcy), 1 miesiąc (okres zatrudnienia wynoszący przynajmniej 6 miesięcy) i 3 miesiące (okres zatrudnienia wynoszący przynajmniej 3 lata). Dodatkowym przywilejem przysługującym pracownikowi są dni wolne na poszukiwanie pracy: 2 – jeśli okres wypowiedzenia trwa 2 tygodnie lub 1 miesiąc, 3 – podczas 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia (mowa tutaj o dniach roboczych). Należy też zwrócić uwagę na to w jaki sposób jest oznaczony okres wypowiedzenia. W sytuacji, gdy jest oznaczony w miesiącach ostatnim dniem okresu wypowiedzenia jest ostatni dzień miesiąca, a kiedy w tygodniach – jest to sobota.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
7 miesięcy temu

3chevalier


0
Would love your thoughts, please comment.x