< Wróć

Jak rozliczyć dotację unijną?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Unijne dotacje są dla wielu firm bardzo popularnym obecnie sposobem na pozyskanie środków na rozwój działalności. Pozytywne rozpatrzenie wniosku w tej sprawie jest niewątpliwie powodem do radości, ale z drugiej strony nie da się ukryć, że przysparza również wielu problemów. Rozliczenie się z realizacji projektu okazuje się dla beneficjentów niezwykle trudną kwestią, ponieważ trzeba uważać na obowiązujące w tym zakresie przepisy unijne. Nierzadko przedsiębiorcy decydują się na zatrudnienie firm doradczych zajmujących się takimi rozliczeniami, lecz aby mieć pewność, że zostanie to zrobione w sposób prawidłowy, trzeba skorzystać z usług renomowanych fachowców – a za to trzeba słono zapłacić. W każdym bądź razie warto wiedzieć jakie pułapki czyhają na beneficjentów i na co trzeba mieć szczególne baczenie.

Kłopotliwe rozliczenia

Dokładne informacje na temat tego jak otrzymać dofinansowanie z UE można znaleźć bez problemu. Podpisując umowę z jednostką finansującą, trzeba dokładnie zapoznać się z regulaminem. Należy też pamiętać o tym, iż wytyczne programów, a także instrukcje do wniosków o rozliczenie projektu nieustannie się zmieniają, więc trzeba być w tych kwestiach na bieżąco. Niezwykle istotne jest to, by przestrzegać zawartych w umowie terminów, a także innych jej postanowień. W przeciwnym wypadku dotacja może zostać cofnięta. Można wymienić wiele aspektów, które przy rozliczeniach stwarzają najwięcej kłopotów. Jednym z nich jest bez wątpienia rozliczanie się z tzw. pomocy de minimis. Niezmiernie istotne jest pilnowanie tego, by nie przekroczyć limitów. Limit pomocy de minimis bez zatwierdzania jej przez Komisję Europejską wynosi 200 tys. euro w ciągu 3 lat. Jeżeli przedsiębiorca uzyskał finansowe wsparcie w jakiejkolwiek postaci, to jest ono zaliczane na poczet powyższej kwoty. Uważać zatem trzeba, jeśli wcześniej korzystało się z unijnych dotacji i ich wartość wynosiła 200 tys. euro lub więcej. W takiej sytuacji wydatków inwestycyjnych przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów podatkowych (mowa o jednorazowym zaliczeniu tychże wydatków do wspomnianych kosztów).

Jak amortyzować środki trwałe?

Niemałe kłopoty powoduje też amortyzacja środków trwałych. Standardowo firma nabywając środki trwałe, może je jednorazowo wrzucić w koszt prowadzenia działalności. W przypadku dotacji z UE takiej opcji nie ma. Niezbędne są odpisy amortyzacyjne rozłożone na części. Amortyzacja jednorazowa możliwa jest tylko wtedy, gdy początkowa wartość środka trwałego nie jest większa niż 3500 zł. Zaznaczyć jednak należy, że i od tej zasady są wyjątki, bo nie każdy środek trwały może być zamortyzowany jednorazowo. Dodatkowo należy mieć na względzie obowiązujące limity – łączna kwota wydatków z tytułu jednorazowej amortyzacji nie może przekroczyć w ciągu roku określonej sumy. Poza tym jednorazowa amortyzacja to opcja, która nie jest dostępna dla wszystkich. Prawo do skorzystania z niej przysługuje małym podatnikom oraz osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą (muszą one przy tym spełniać szereg warunków).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x