< Wróć

Wysokość składek opłacanych przez rolnika za pracownika

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W zakresie prowadzenia rolniczej i pozarolniczej działalności gospodarczej wymienić można szereg różnic, które wynikają z takiej, a nie innej specyfiki wymienionych powyżej form. Sporo jest też podobieństw – żeby wspomnieć chociażby o obowiązku składkowym. Trzeba przy tym pamiętać o kilku kwestiach, m. in.: o tym, że obowiązkowi ubezpieczenia w KRUS nie może podlegać osoba, która podlega takowemu obowiązkowi w ZUS. Składki na ubezpieczenie w KRUS musi za każdą ubezpieczoną osobę opłacać rolnik. Nierzadko zdarza się, że rolnicza działalność jest prowadzona na rachunek paru osób jednocześnie – w takiej sytuacji z obowiązków płacenia składek wywiązują się one solidarnie.

Jakie składki płaci za pracownika rolnik?

Rolnik zatrudniający pracownika ma wobec niego pewne obowiązki (w świetle przepisów mianem pracownika jest określana osoba zatrudniona na umowę o pracę) – w tym składkowe. Konieczne jest zgłoszenie pracownika do zus. Rolnika obowiązuje tutaj taki sam termin jak i pracodawcę prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą (czyli 7 dni, a służy do tego formularz ZUS ZFA). Rolnik nie odprowadza składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (nie jest przedsiębiorcą). Płaci natomiast za pracowników składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a także na Fundusz Pracy. Ta ostania składka jest w całości opłacana przez niego jako przez pracodawcę. Konieczności tej nie ma jedynie w odniesieniu do pracowników w określonym wieku – ukończone 55 lat przez kobiety i 60 przez mężczyzn. Składka na Fundusz Pracy jest naliczana od podstawy wymiaru (wynosi 2,45 procent).

Składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne

Co się zaś tyczy składek na ubezpieczenie społeczne, to podstawą ich wymiaru jest przychód jaki pracownik osiąga z tytułu umowy o pracę. W przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne podstawę ich wymiaru stanowi kwota wynagrodzenia (brutto), która została pomniejszona o wysokość tej części składki na ubezpieczenie społeczne jaka jest finansowana ze środków pracownika. Za każdego pracownika rolnik musi co miesiąc składać do ZUS deklarację ZUS DRA i raport ZUS RCA.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x