< Wróć

Niewielki wzrost przeciętnych wynagrodzeń

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Główny Urząd Statystyczny podał, o ile wzrosły wynagrodzenia polskich pracowników. Dane te są wielce niepokojące, zwłaszcza, jeśli zostaną zestawione z poziomem aktualnego wskaźnika inflacji. Okazuje się bowiem, że nasze płace rosną w niewielkim stopniu, w stosunku do wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych.

Przeciętny polski pracownik w listopadzie zarobił około 3780 zł brutto. W perspektywie rocznej przeciętne wynagrodzenie zwiększyło się więc o 2,7%, z kolei w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosło ono o 1,7%. To naprawdę niewiele. Zarabiamy nieco więcej, z miesiąca na miesiąc, ale szybszy wzrost cen w sklepach powoduje, że za pieniądze te nie możemy kupić tyle, ile byśmy chcieli. W portfelu mamy o kilka złotych więcej, ale nie równoważy to podwyżek w cenach produktów spożywczych.

Jednocześnie, GUS podał w tym miesiącu, ilu pracowników było zatrudnionych w przedsiębiorstwach w Polsce w listopadzie. Było to około 5,5 mln osób, co oznacza, że nastąpił spadek zatrudnienia rok do roku o 0,3%. W ujęciu miesięcznym, zatrudnienie również zmalało, ale o 0,2%. Ma to związek z masowymi zwolnieniami, które realizowane są w polskich firmach w związku z odczuwalnym kryzysem gospodarczym.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x