< Wróć

Duże ułatwienie dla firm

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Od tego roku w życie wprowadzone zostały nowe przepisy dotyczące opłacania ostatniej w roku zaliczki na podatek dochodowy. Dotychczas podatnicy opłacali do 20 grudnia zaliczkę na podatek za listopad oraz za grudzień, w tej samej wysokości. Stąd też dochodziło do wielu nadużyć w zakresie generowania kosztów firmowych.

Im większe koszty przedsiębiorstwo ponosiło w listopadzie, tym niższą zaliczkę podatkową odprowadzało w podwójnej wysokości do 20 grudnia. Dziś zasady te ulegają zmianie. W terminie do 20 grudnia przedsiębiorcy w Polsce odprowadzają już tylko jedną zaliczkę – za listopad, wyliczoną na podstawie ich realnych przychodów pomniejszonych o poniesione koszty. Zaliczkę podatkową za grudzień przedsiębiorca opłaci do 20 stycznia kolejnego roku podatkowego, również na podstawie rzeczywistych przychodów i kosztów poniesionych w grudniu.

Dzięki zmianie prawa, w ramach przeprowadzania działań „Przyjazne państwo”, zmieniono zasady opłacania ostatniej zaliczki na podatek dochodowy. Dzięki temu firmy nie muszą sztucznie pompować kosztów pod koniec roku i przesuwać wydatków na listopad.

Nowe przepisy dotyczące opłacania grudniowej zaliczki podatkowej miały już obowiązywać w 2010 roku, ale z uwagi na negatywne skutki kryzysu światowego, termin ich wprowadzenia został przesunięty na 2012 rok.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x