< Wróć

Kiedy odliczyć VAT od zaginionej faktury?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dla podatników posiadających status czynnych płatników VAT podstawę do odliczenia podatku naliczonego stanowi faktura VAT. Na przedsiębiorcach spoczywa obowiązek przechowywania takich dokumentów przez określony w przepisach czas. Zdarzają się jednak takie sytuacje, kiedy faktura ulegnie zniszczeniu bądź zaginie. Podatnicy często wpadają wówczas w panikę – zupełnie niepotrzebnie, ponieważ to, że faktura uległa zniszczeniu lub zaginęła wcale nie oznacza braku możliwości w zakresie odliczenia VAT-u.

Uzyskanie duplikatu faktury VAT

W powyższych okolicznościach trzeba w pierwszej kolejności zwrócić się do sprzedawcy z wnioskiem o wystawienie duplikatu faktury. W jakiej formie zostanie to zrobione – nie ma to znaczenia, przepisy bowiem niczego nie narzucają w tej kwestii. Warunek jest jednak taki, że od końca roku, w którym wystawca faktury rozliczył VAT z tytułu dokonanej transakcji nie mogło upłynąć więcej niż 5 lat. Po upływie tego czasu sprzedawca może odmówić wystawienia duplikatu. Duplikat faktury VAT posiada taką samą moc prawną co oryginał. Co się zaś tyczy terminu, w którym podatnik może dokonać odliczenia podatku VAT jest to uzależnione przede wszystkim od tego czy podatek VAT został odliczony na podstawie zagubionego lub zniszczonego oryginału, czy nie.

Termin rozliczenia faktury i duplikatu

Jeżeli podatnik otrzymał fakturę i za ten okres, na który była wystawiona dokonał odliczeń, a następnie ją zgubił lub została zniszczona, nie następują żadne zmiany odnośnie terminu rozliczenia. Prawo to przysługuje w okresie otrzymania faktury. Inaczej zaś sprawa przedstawia się w sytuacjach, gdy podatnik nie dostał faktury lub kiedy otrzymał ją, ale jej nie rozliczył. W tym drugim przypadku trzeba uwodnić, że faktura dotarła. Jeśli takiej opcji nie ma, prawo do odliczenia VAT przysługuje za okres w jakim odebrano duplikat. Identycznie jest wtedy, gdy sprzedawca co prawda wystawił fakturę VAT, ale nie dotarła ona do odbiorcy. Termin na dokonanie odliczeń podatku naliczonego na podstawie duplikatów jest taki sam jak w przypadku odliczeń w oparciu o oryginał.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

2examinations


13
0
Would love your thoughts, please comment.x