< Wróć

Podatek od firmowej wigilii

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Przed świętami Bożego Narodzenia w wielu zakładach pracy odbywają się firmowe wigilie. Na ogół uczestnictwo w nich nie jest dla pracowników obowiązkowe. Podstawowym założeniem przyświecającym pracodawcom przy organizowaniu tego typu spotkań jest integrowanie załogi, chodzi też oczywiście o spędzenie czasu w przyjemny sposób. Niestety, jak się okazuje, fiskus ma inne zdanie na ten temat – dla urzędów skarbowych firmowe wigilie stanowią bowiem doskonałą okazję ku temu, by zarobić. Pracodawcy od lat walczą z tymi przepisami – póki co, bezskutecznie.

Firmowa wigilia to przychód dla pracownika

Stanowisko fiskusa w tej kwestii jest takie, że uczestnictwo w firmowej wigilii stanowi dla pracownika przychód, który musi zostać opodatkowany. Nie ma w tym momencie znaczenia czy ze spotkaniem tym związana była konsumpcja, czy nie. Na nic się zdają tłumaczenia, że opisywane zdarzenia nie są czymś, na czym pracownik zarabia. Sam fakt, iż nieodpłatne świadczenia na rzecz pracowników stanowią przychód zastrzeżeń nie budzi – tak bowiem stanowią obowiązujące w naszym kraju przepisy. Aby jednak opodatkować przychód, trzeba znać jego wysokość – i tutaj właśnie pojawiają się kłopoty. W praktyce bowiem oznaczałoby to, że trzeba wiedzieć, ile dokładnie kosztowało jedzenie skonsumowane przez poszczególnych pracowników.

Jak obliczyć przychód?

Urzędy skarbowe posługują się metodą, która polega na tym, że przez liczbę osób uczestniczących w spotkaniu dzieli się jego koszt. W ten sposób wyliczony zostaje przychód przypadający na konkretne osoby. Biorąc zatem pod uwagę przepisy, pracownicy powinni się potwierdzić swój udział w wigilii firmowej poprzez wpisanie się na listę obecności. Jeżeli ktoś nie podpisze listy, a weźmie udział w spotkaniu, narazi innych figurujących na liście pracowników na to, że będą oni musieli zapłacić wyższy podatek. Pracodawca musi zatem pilnować, aby wszyscy uczestnicy podpisali się na liście obecności. Wartość świadczenia jest doliczana pracownikowi do pensji. Od całego wynagrodzenia zostaje pobierana zaliczka na podatek dochodowy. Bardzo ważne jest to, by zachowane zostały terminy płatności podatków.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x