< Wróć

Prawo do urlopu nie tylko do końca roku

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W wielu zakładach pracy pracownicy do końca danego roku kalendarzowego wykorzystują swój urlop wypoczynkowy sądząc, że nie będą oni mogli go wykorzystać w nowym roku. Urlop pracowniczy jednak nie przepada. Prawo pracy stanowi, że do końca września kolejnego roku kalendarzowego pracownik ma pełne prawo do wykorzystania zaległego urlopu. Jeśli nie chce, nie musi więc iść na urlop w grudniu, tylko po to, aby jego urlop nie przepadł.

Jedynie urlop na żądanie nie kumuluje się i w każdym roku przysługuje pracownikowi maksymalnie 4 dni takiego urlopu. Zasadniczo, o terminie wykorzystania urlopu wypoczynkowego, bez względu na to, czy będzie to urlop zaległy czy bieżący, decyduje pracodawca, choć w porozumieniu z pracownikiem.

Istnieje wyjątek od tej reguły. Jednostronną decyzję o wysłaniu pracownika na urlop wypoczynkowy pracodawca może podjąć w momencie, gdy pracownik znajduje się w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Jednostronna decyzja pracodawcy o urlopie pracownika może być podjęta także przed upływem terminu na udzielenie urlopu zaległego.

Pracownik może wnioskować do pracodawcy o udzielenie urlopu wypoczynkowego w konkretnym terminie, a pracodawca taki wniosek bierze pod uwagę. Dopiero po wyrażeniu przez pracodawcę zgody na urlop wypoczynkowy pracownika, może on pójść na urlop.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x