< Wróć

Abolicja z wyjątkami

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Na początku grudnia Senat zdecydował się przyjąć bez poprawek ustawę, na mocy której wielu przedsiębiorców w Polsce będzie mogło skorzystać z abolicji składek ZUS. Chodzi tu o wielomilionowe zaległości w składkach, jakie nie były płacone przez zobowiązane ku temu podmioty pomiędzy 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku. Jednocześnie, należy powiedzieć, że ustawa abolicyjna uchwalona przez polski Parlament nie zapewni zwrotu pieniędzy tym przedsiębiorcom, którzy rzeczone składki uiścili pod naciskiem ZUS-u.

Byli i obecni przedsiębiorcy, którzy nie płacili składek na ZUS we wspominanym okresie czasowym, będą mogli skorzystać od nowego roku z abolicji. Po otrzymaniu wniosku od przedsiębiorcy, ZUS będzie miał obowiązek odstąpić od egzekucji należności od osób, które ścigał lub miał zamiar ścigać w związku z zaległościami za okres od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku. Pamiętajmy, że politycy orzekli, że zaległości te są rzekome i ZUS nie ma prawa wymagać ich pokrycia przez przedsiębiorców.

Ustawa abolicyjna niewiele zmieni w sytuacji tych przedsiębiorców, którzy zostali skutecznie obciążeni przez ZUS zaległymi składkami i wysokimi odsetkami z tytułu zaległości. Pokrzywdzeni złożyli już pozew zbiorowy przeciwko ZUS o zwrot owych karnych odsetek, a pierwsza rozprawa została zaplanowana na 7 stycznia 2013 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x