< Wróć

Złożenie oświadczenia PIT-12

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Każdy podatnik ma obowiązek rozliczania się z dochodów jakie osiągnął w danym roku. W tym celu niezbędne jest złożenie w urzędzie skarbowym stosownej deklaracji. Czas na złożenie PIT-a podatnicy mają czas do końca kwietnia. Polskie prawo dopuszcza możliwość, aby podatnik został rozliczony przez płatnika. W praktyce oznacza to tyle, że pracodawca wypełnia i składa za pracownika coroczny PIT w urzędzie skarbowym. Musi zostać jednak spełnionych kilka warunków. Po pierwsze – podatnik do 10 stycznia ma dostarczyć płatnikowi oświadczenie na formularzu PIT-12. Po drugie – nie każdy podatnik może skorzystać z powyższej opcji.

Do czego służy formularz PIT-12?

Złożenie oświadczenia na formularzu PIT-12 w powyżej podanym terminie skutkuje tym, że rozliczenie roczne jest przygotowywane przez płatnika i przez niego składane w US. Podatnik nie może korzystać z żadnych odliczeń od dochodu – wyjątek stanowią jedynie składki na ubezpieczenie społeczne. Ponadto od podatku może być odliczana wyłącznie ta kwota, która jest odprowadzana jako składka na ubezpieczenie zdrowotne. Aby móc złożyć oświadczenie PIT-12, nie wolno uzyskiwać dochodów od kilku płatników, ale tylko od jednego. W oświadczeniu podatnik musi też zadeklarować, iż korzysta jedynie z tych odliczeń jakie dokonuje płatnik oraz że nie rozlicza się razem z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Kto może złożyć oświadczenie PIT-12?

Jeżeli ktoś chce skorzystać z ulgi na dziecko, ulgi internetowej bądź jakiejkolwiek innej (za wyjątkiem składek na ubezpieczenie społeczne odliczanych przez płatnika), nie ma możliwości złożenia oświadczenia PIT-12. Prawo do złożenia oświadczenia PIT-12 przysługuje nie tylko pracownikom, ale także osobom, które dostają stypendia i świadczenia integracyjne, są skazane bądź tymczasowo aresztowane, są członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych (i innych spółdzielni, przedmiotem działalności których jest produkcja rolna), a także emerytom i rencistom otrzymującym świadczenia z zagranicy za pośrednictwem rodzimego płatnika. Naturalnie bardzo ważne są też terminy płatności podatków – należy bezwzględnie ich przestrzegać.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x