< Wróć

Kto w 2013 roku musi mieć kasę fiskalną?

Z dniem 1 stycznia 2013 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów dotyczące prowadzenia ewidencji sprzedaży przy pomocy kas fiskalnych. W zakresie zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych zaszły bardzo poważne zmiany. Wspomniane rozporządzenie obowiązywać będzie zarówno w bieżącym, jak i 2014 roku. Obowiązek zainstalowania kasy rejestrującej spoczywa na podatnikach sprzedających usługi i produkty osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej, a także rolnikom ryczałtowym. Kasy nie muszą posiadać przedsiębiorcy odnotowujący niskie dochody – z tym, że pojęcie „niskich dochodów” zmieniło się.

Zmniejszony limit obrotów

Limit obrotów, powyżej którego podatnik musiał zainstalować kasę fiskalną wynosił do końca 2012 r. 40 tys. zł w skali roku. Obecnie limit ten został obniżony do 20 tys. zł, co w praktyce oznacza tyle, iż przedsiębiorca, który w przeciągu miesiąca osiągnął obroty rzędu ok. 1667 zł bądź wyższe będzie musiał prowadzić ewidencję sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej. Jeżeli ktoś zaczął prowadzić firmę w 2012 r., ustalenie tego czy w 2013 r. może skorzystać ze zwolnienia jest uzależnione od przekroczenia przez niego w 2012 r. limitu 20 tys. zł. Co się natomiast tyczy podatników, którzy działalność rozpoczęli w 2013 r. bądź dopiero ją rozpoczną, to w ich przypadku limit zdeterminowany będzie okresem prowadzenia przez nich sprzedaży.

Kasy fiskalne w szkołach jazdy

Istnieje pewna grupa podatników, którzy niezależnie od wysokości osiąganych obrotów mogą korzystać ze zwolnień (analogicznie – są też przedsiębiorcy, którym opisywane zwolnienia nie przysługują bez względu na wysokość obrotów). Do końca ubiegłego roku znajdowały się wśród nich szkoły jazdy, jednak od 1 stycznia br. one również muszą stosować kasy rejestrujące. Pomimo tego, iż w dalszym ciągu możliwa jest refundacja zakupu kasy fiskalnej (to spory wydatek), prowadzenie ewidencji w ten właśnie sposób nakłada na przedsiębiorców szereg innych obowiązków jak przykładowo udostępnianie kas do kontroli czy przechowywanie przez określony czas kopii dokumentów kasowych. Wprowadzenie powyższych zmian Ministerstwo Finansów uzasadnia walką z szarą strefą i z nieuczciwymi podatnikami celowo zaniżającymi swoje dochody. Innego zdania są z kolei przedsiębiorcy, którzy uważają, że takie przepisy uderzą najbardziej w mikroprzedsiębiorstwa, przez co spadnie liczba małych i jednoosobowych firm. Przedsiębiorcy uważają, że drobny handel mocno na tych zmianach ucierpi.

Komentarze

 • […] kasy fiskalnej. Wkrótce przepisy dotyczące warunków rejestracji transakcji handlowych na kasach fiskalnych mogą ulec zmianie. Już w 2013 roku Twój Ruch składał projekt dotyczący uzależnienia […]

 • BrensnanMome pisze:

  Therefore, people direct more second online.
  xxl member geleroxel opmerkingen prijs forum amazoneupsize fcomprar online entrega 24 horas en farmacias espana como usar correctamente pastillas opiniones
  It must be not that equitable all the way through it’s approach of their tea leaves. Today’s up to date women surely have become efficient in multi-tasking.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.