< Wróć

Kto w 2013 roku musi mieć kasę fiskalną?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Z dniem 1 stycznia 2013 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów dotyczące prowadzenia ewidencji sprzedaży przy pomocy kas fiskalnych. W zakresie zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych zaszły bardzo poważne zmiany. Wspomniane rozporządzenie obowiązywać będzie zarówno w bieżącym, jak i 2014 roku. Obowiązek zainstalowania kasy rejestrującej spoczywa na podatnikach sprzedających usługi i produkty osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej, a także rolnikom ryczałtowym. Kasy nie muszą posiadać przedsiębiorcy odnotowujący niskie dochody – z tym, że pojęcie „niskich dochodów” zmieniło się.

Zmniejszony limit obrotów

Limit obrotów, powyżej którego podatnik musiał zainstalować kasę fiskalną wynosił do końca 2012 r. 40 tys. zł w skali roku. Obecnie limit ten został obniżony do 20 tys. zł, co w praktyce oznacza tyle, iż przedsiębiorca, który w przeciągu miesiąca osiągnął obroty rzędu ok. 1667 zł bądź wyższe będzie musiał prowadzić ewidencję sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej. Jeżeli ktoś zaczął prowadzić firmę w 2012 r., ustalenie tego czy w 2013 r. może skorzystać ze zwolnienia jest uzależnione od przekroczenia przez niego w 2012 r. limitu 20 tys. zł. Co się natomiast tyczy podatników, którzy działalność rozpoczęli w 2013 r. bądź dopiero ją rozpoczną, to w ich przypadku limit zdeterminowany będzie okresem prowadzenia przez nich sprzedaży.

Kasy fiskalne w szkołach jazdy

Istnieje pewna grupa podatników, którzy niezależnie od wysokości osiąganych obrotów mogą korzystać ze zwolnień (analogicznie – są też przedsiębiorcy, którym opisywane zwolnienia nie przysługują bez względu na wysokość obrotów). Do końca ubiegłego roku znajdowały się wśród nich szkoły jazdy, jednak od 1 stycznia br. one również muszą stosować kasy rejestrujące. Pomimo tego, iż w dalszym ciągu możliwa jest refundacja zakupu kasy fiskalnej (to spory wydatek), prowadzenie ewidencji w ten właśnie sposób nakłada na przedsiębiorców szereg innych obowiązków jak przykładowo udostępnianie kas do kontroli czy przechowywanie przez określony czas kopii dokumentów kasowych. Wprowadzenie powyższych zmian Ministerstwo Finansów uzasadnia walką z szarą strefą i z nieuczciwymi podatnikami celowo zaniżającymi swoje dochody. Innego zdania są z kolei przedsiębiorcy, którzy uważają, że takie przepisy uderzą najbardziej w mikroprzedsiębiorstwa, przez co spadnie liczba małych i jednoosobowych firm. Przedsiębiorcy uważają, że drobny handel mocno na tych zmianach ucierpi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x