< Wróć

Zmiana formy opodatkowania

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Przedsiębiorcy mają do wyboru jedną z czerech form opodatkowania. Są to: opodatkowanie według skali podatkowej (czyli na zasadach ogólnych), podatek liniowy, karta podatkowa oraz ryczałt ewidencjonowany. Te dwie ostatnie formy mają charakter uproszczony – z tego też względu możliwość skorzystania z nich jest uzależniona od spełnienia wielu warunków, nie są to rozwiązania dostępne dla wszystkich. Poza tym przedsiębiorca powinien wybrać taki sposób, który w jego przypadku będzie najbardziej korzystny. Przykładowo – jeżeli osiągane przez niego dochody są wysokie, opłaca się mu opodatkowanie działalności podatkiem liniowym. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia.

Złożenie wniosku w US

Przedsiębiorców często interesuje to czy formę opodatkowania można zmienić. Prawo przewiduje taką opcję. Jeżeli podatnik uzna, że forma z jakiej do tej pory korzystał nie spełnia jego oczekiwań, musi złożyć w urzędzie skarbowym stosowny wniosek (przedsiębiorcy decydujący się na kartę podatkową muszą dodatkowo wypełnić druk PIT-16). Czas na to ma do 20 stycznia (w bieżącym roku 20 stycznia wypada w niedzielę, w związku z czym ostateczny termin upływa 21 stycznia). Jest to termin nieprzekraczalny – wnioski złożone później nie są rozpatrywane, więc na kolejną okazję trzeba czekać rok.

Czy jest inny sposób?

Poza powyżej opisaną opcją nie ma innego sposobu na zmianę formy opodatkowania. Na pewno takim rozwiązaniem nie jest zamknięcie działalności gospodarczej i uruchomienie nowej – chyba, że profil nowego biznesu jest całkowicie inny niż poprzednio. Generalnie rzecz biorąc, tego rodzaju działania powinno się traktować z dużą ostrożnością – istnieje bowiem ryzyko spotkania się z zarzutem obejścia przepisów podatkowych, co pociąga za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Zmiana formy opodatkowania może mieć wpływ np. na sposób w jaki jest prowadzona ewidencja vat. Forma opodatkowania jest po raz pierwszy wybierana w momencie uruchamiania działalności – na jej wybór przedsiębiorca ma czas maksymalnie do dnia, w którym uzyskał pierwszy przychód.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

1characteristically


6
0
Would love your thoughts, please comment.x