< Wróć

Co grozi za nielegalną e-sprzedaż?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

E-handel cieszy się w dzisiejszych czasach bardzo dużą popularnością – zarówno wśród kupujących, jak i sprzedających. Ci drudzy muszą jednak uważać, ponieważ fiskus bacznie obserwuje ich poczynania. Jeśli prowadzona przez nich sprzedaż online ma charakter regularnie podejmowanych działań, wówczas zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami uznawana jest ona za działalność gospodarczą. Przynosi dochód, a ten z kolei jest opodatkowany. Jeżeli sprzedaż za pośrednictwem sklepów online oraz aukcji przynosi dochód, trzeba się z niego rozliczyć – w przeciwnym razie podatnika mogą spotkać nieprzyjemne konsekwencje.

Kiedy podatnikowi grożą konsekwencje?

W sytuacji, gdy kontrola z urzędu skarbowego wykaże w tym zakresie jakiekolwiek nieprawidłowości podatnik zostaje obciążony karą. Ktoś, kto przez okres wynoszący mniej niż 6 miesięcy sprzedaje za pośrednictwem sieci należące do niego towary, zobowiązany jest do ponoszenia kosztów podatkowych. To samo tyczy się również sytuacji, gdy prowadzi sprzedaż po to, by osiągnąć zysk. Wspomnieć przy tej okazji warto także o kwestach związanych z kwotą wolną od podatku. Maksymalny dochód jaki może osiągnąć osoba fizyczna, a który nie powoduje konieczności zapłacenia podatku dochodowego za 2012 r. to 3091 zł (ta sama kwota odnosić się też będzie do dochodu za rok bieżący). Nie oznacza to jednak, że taka osoba nie musi składać w urzędzie skarbowym rocznego zeznania podatkowego.

Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży

Co więcej, sprzedawca musi się rozliczyć z podatku VAT – uniknąć kary może jedynie wtedy, kiedy jego obrót w ciągu roku nie będzie wyższy niż 150 tys. zł. Nie przekroczenie tego limitu nie zwalnia go jednak z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży. Jeżeli podatnik uchyla się od zobowiązań podatkowych, może zostać oskarżony o popełnienie wykroczenia bądź przestępstwa podatkowego. Za to grozi mu nie tylko kara grzywny, ale także i kara pozbawienia wolności. Jeżeli podatnik zaniża wysokość uzyskanych dochodów z tytułu sprzedaży prowadzonej przez Internet, również może zostać ukarany przez urząd skarbowy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x