< Wróć

Wysokość kar za przestępstwa skarbowe

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Łamanie przepisów podatkowych pociąga za sobą poważne konsekwencje. Podatnikowi może zostać postawiony zarzut popełnienia wykroczenia bądź przestępstwa skarbowego. Grozi za to nawet kara pozbawienia wolności. W każdym z tych przypadków podatnik musi się liczyć z karą grzywny – o jej wysokości decyduje sąd lub urząd skarbowy, a jest ona powiązana z wysokością minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku (w 2013 r. jest to 1600 zł brutto). Należy przy tym mieć na uwadze również granicę pomiędzy wykroczeniem a przestępstwem podatkowym. Zachodzi ona, gdy uszczuplony podatek nie przekracza progu ustawowego. Próg ten to 5-krotność minimalnej pensji – czyli 8 tys. zł w 2013 r.

Grzywna za wykroczenie skarbowe

Wobec podatników, w stosunku do których kontrola wykazała nieprawidłowości fiskus podejmuje stosowne kroki – takie jak np. zajęcie konta przez urząd skarbowy. Dodatkową karą jest grzywna. Ponieważ w porównaniu z ubiegłym rokiem wysokość minimalnego wynagrodzenia wzrosła (o 100 zł), kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe też są wyższe. Kara za popełnienie wykroczenia skarbowego jest określana kwotowo. Jej minimalna wysokość wynosi 1/10 część minimalnego wynagrodzenia, zaś wysokość maksymalna – 20-krotność tejże pensji. W 2013 r. waha się zatem w przedziale od 160 zł do 32 tys. zł. Jeżeli natomiast kara za wykroczenie zostanie wymierzona przez sąd w nakazie karnym, wtedy jej minimalna wysokość pozostaje na poziomie 160 zł, a maksymalna wynosi 16 tys. zł (10-krotność minimalnego wynagrodzenia). Wykroczenie ukarane może zostać mandatem karnym – od 160 do 320 zł.

Grzywna za przestępstwo skarbowe

Grzywna za przestępstwo skarbowe jest natomiast wymierzana w stawkach dziennych. Ustala się ją poprzez przemnożenie liczby stawek przez wysokość jednej stawki dziennej. Najmniejsza ilość stawek wynosi 10, największa zaś – 720. Minimalna wartość stawki dziennej nie może wynosić mniej niż 1/30 część minimalnej pensji i nie więcej niż 400-krotność 1/30 części minimalnego wynagrodzenia. W przeliczeniu na konkretne kwoty najniższa stawka dzienna w br. wynosi 53,33 zł, a najwyższa – 21 tys. 332 zł.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

2trouble


1
0
Would love your thoughts, please comment.x