< Wróć

Ile wynosi kilometrówka 2013

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Każda firma wykorzystująca na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności samochody osobowe, które nie stanowią elementów jej majątku zobowiązana jest do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz do rozliczania tzw. kilometrówki. Kilometrówkę wylicza się poprzez przemnożenie liczby kilometrów przejechanych w celach służbowych przez stawkę za 1 km przebiegu pojazdu. Kilometrówka wprowadzona została po to, by podatnicy nie popełniali nadużyć odnośnie zaliczania do kosztów działalności gospodarczej wydatków poniesionych na eksploatację wspominanych aut.

Rozliczanie wydatków na auto

Kupując auto na firmę, przedsiębiorca rozlicza się z tego inaczej aniżeli w sytuacji, gdy korzysta z samochodu osobowego nie figurującego w ewidencji środków trwałych. Można to wyliczyć poprzez odpowiedni kalkulator. Wspomniana powyżej ewidencja musi być prowadzona ze szczególną starannością. Nie może w niej zabraknąć dokumentów takich jak faktury czy rachunki potwierdzających wydatki poniesione na dany samochód (faktycznie poniesione wydatki mogą zostać zaliczone na poczet kosztów uzyskania przychodu). W oparciu o tą dokumentację podatnik co miesiąc sporządza zestawienie wydatków. W sytuacji natomiast, gdy podatnik wyrazi zgodę, by zatrudniony przez niego pracownik wykorzystał swój prywatny samochód (motocykl lub motorower) w celu odbycia podróży służbowej, pracownik otrzymuje zwrot kosztów w postaci kilometrówki, a nie w kwocie odzwierciedlającej faktycznie poniesione wydatki. Kilometrówka, która została wypłacona pracownikowi objęta jest zwolnieniem w podatku dochodowym.

Stawki kilometrówki

Przedsiębiorcy od dłuższego już czasu oczekują zmian w zakresie stawek kilometrówki – koszty utrzymania samochodów (chociażby w związku z rosnącymi cenami paliw) są coraz wyższe. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało w projekcie ustawy następujące stawki: 0,97 zł/1 km dla aut osobowych o pojemności skokowej silnika nie przekraczającej 900 cm3, 1,01 zł/1 km dla aut osobowych o pojemności skokowej silnika większej niż 900 cm3, 0,92 zł/1 km dla motocykli i 0,81 zł/1 km dla motorowerów. Ministerstwo Finansów nie jest jednak tym zmianom przychylne – swoje stanowisko tłumaczy tym, że budżetu państwa nie stać na takie podwyżki. Wiele zatem wskazuje na to, że i w roku bieżącym obowiązywać będą dotychczasowe stawki, a mianowicie: 0,5214 zł/1 km dla aut osobowych o pojemności skokowej silnika nie przekraczającej 900 cm3, 0,8358 zł/1 km dla aut osobowych o pojemności skokowej silnika większej niż 900 cm3, 0,2302 zł/1 km dla motocykli i 0,1382 zł/1 km dla motorowerów. Należy dodać, iż stawki te nie były zmieniane od kilku lat (od 2007 r.).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x