< Wróć

Wysokość ryczałtu samochodowego w 2013

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Sytuacje, kiedy pracownik do celów służbowych w jazdach lokalnych wykorzystuje swój prywatny samochód osobowy (motocykl lub motorower) nie należą do rzadkości. Z tego tytułu przysługuje mu ryczałt samochodowy. Aby koszty używania pojazdu do celów służbowych mogły być zwracane pracownikowi, musi on zawrzeć z pracodawcą stosowną umowę cywilnoprawną. Wspomniany zwrot ma formę miesięcznego ryczałtu. Wyliczony on zostaje poprzez przemnożenie miesięcznego limitu kilometrów na lokalne jazdy przez stawkę za 1 km przebiegu (tzw. kilometrówkę).

Limit kilometrów na jazdy lokalne

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, że korzystanie z samochodu firmowego rozliczane jest w inny sposób niż z pojazdu prywatnego nie stanowiącego własności pracodawcy. W tym drugim przypadku wygląda to w ten sposób, że wypłacany pracownikowi ryczałt samochodowy pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Dla pracownika jest to natomiast przychód podlegający opodatkowaniu. Przy wyliczaniu wysokości miesięcznego ryczałtu bierze się pod uwagę m.in.: miesięczny limit kilometrów na jazdy lokalne. Ostatecznie ustala go pracodawca, aczkolwiek musi mieć on na względzie obowiązujące w tym zakresie przepisy, w związku z czym limit ten nie może być większy niż 300 km dla miejscowości do 100 tys. mieszkańców (chodzi o miejscowość, w której jest zatrudniony pracownik), 500 km dla miejscowości o liczbie mieszkańców od 100 do 500 tys., 700 km dla miejscowości liczących ponad 500 tys. mieszkańców.

Stawka za 1 km przebiegu

Drugim czynnikiem niezbędnym do wyliczenia wysokości ryczałtu jest kilometrówka. Stawka ta jest zależna od skokowej pojemności silnika pojazdu i wynosi: 0,1382 zł/1 km dla motoroweru, 0,2302 zł/1 km dla motocykla, 0,5214 zł/1 km dla samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika mniejszej niż 900 cm3, 0,8358 zł/1 km dla samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika większej niż 900 cm3. Stawki te obowiązują od 2007 r. Ponieważ nie zanosi się na to, aby w 2013 r. miały one ulec zmianom, ryczałt samochodowy jest naliczany na takich samych zasadach jak w 2012 r.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
7 miesięcy temu

2crumble


0
Would love your thoughts, please comment.x