< Wróć

Faktura vat uproszczona

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Z dniem 1 stycznia 2013 r. zmieniły się przepisy dotyczące zasad wystawiania faktur VAT. W znowelizowanej ustawie zostały m. in.: zdefiniowane informacje, które należy zamieszczać na fakturach. Na niektórych fakturach muszą się znaleźć inne niż do tej pory oznaczenia. Ponadto zniknęły faktury wewnętrzne. Pojawiła się natomiast możliwość wystawiania faktur zbiorczych oraz uproszczonych, co dla przedsiębiorców jest sporym ułatwieniem. Jeżeli chodzi o faktury uproszczone, to w zakresie ich wystawiania obowiązują pewne ograniczenia – podatnik musi zatem wiedzieć, kiedy może takowy dokument wystawić.

Podstawowe zasady wystawiania faktur uproszczonych

Uproszczona faktura VAT jest dość podobna do paragonu fiskalnego. Nie ma konieczności zamieszczania na niej danych odbiorcy, ceny jednostkowej netto towaru lub usługi, wartości sprzedaży netto, a także kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto z uwzględnieniem podziału na kwoty odnoszące się do poszczególnych stawek podatku. Na takiej fakturze muszą koniecznie znaleźć się dane, dzięki którym będzie możliwe określenie kwoty VAT dla poszczególnych stawek podatku (wartość sprzedaży brutto powinna być podzielona na kwoty odnoszące się do poszczególnych stawek podatku). Aby możliwe było wystawienie faktury uproszczonej, wartość transakcji nie może być większa niż 450 zł (lub 100 euro).

Kiedy nie można wystawiać faktur uproszczonych?

Wprowadzone zmiany w VAT od 2013 określają sytuacje, w których nie ma możliwości wystawienia faktury uproszczonej nawet wówczas, gdy wspomniany wcześniej limit kwotowy nie został przekroczony. Tak więc faktury uproszczonej nie wystawia się, gdy: podatek jest rozliczany przez nabywcę, przy WDT (Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów) i przy sprzedaży wysyłkowej z terytorium Polski. Prawo do wystawiania faktur VAT – również uproszczonych – przysługuje od bieżącego roku nie tylko czynnym płatnikom VAT, ale też i podatnikom zwolnionym z VAT. Mogą oni zadecydować czy chcą udokumentować przeprowadzoną transakcję fakturą VAT, czy rachunkiem. Wystawianie faktur uproszczonych nie jest obligatoryjne. O tym jaką fakturę (uproszczoną czy standardową) wystawić postanawia podatnik.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
7 miesięcy temu

1womanish


0
Would love your thoughts, please comment.x