< Wróć

Co powinna zawierać pieczątka firmowa?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Obowiązujące w naszym kraju przepisy nie wskazują precyzyjnie jakie dokładnie muszą się znaleźć na pieczątce firmowej. Nie we wszystkich przypadkach jej posiadanie jest obligatoryjne, niemniej jednak każdy przedsiębiorca wie doskonale z własnego doświadczenia, że w praktyce jest to po prostu niezbędne i bardzo wygodne. Pieczątka przydaje się w wielu sytuacjach – w bankach, przy wystawianiu faktur, przy podpisywaniu umów, przy składaniu oświadczeń w urzędzie skarbowym lub w ZUS-ie etc. Jej wyrobienie nie wiąże się z wysokim kosztem.

Standardowe dane na pieczątkach

Zacząć należy od danych, które powinny się znaleźć na pieczątce. Są to: oznaczenie przedsiębiorcy (czyli nazwa firmy bądź imię i nazwisko osoby fizycznej prowadzącej działalność plus forma prawna tejże działalności), adresowe dane siedziby firmy oraz numery NIP i REGON. Wszystkie te dane znajdują się na formularzu CEIDG-1, który jest wypełniany przy zakładaniu działalności gospodarczej. Jeśli przedsiębiorca działalność prowadzi w paru miejscach, co nie należy do rzadkości, na pieczątce powinien być podawać główny adres plus opcjonalnie miejsce i adres oddziału. W sytuacji, gdy prawną formą działalności jest spółka prawa handlowego, na pieczątce należy uwzględnić oznaczenie sądu rejestrowego, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego (spółki akcyjne) oraz wysokość kapitału zakładowego (spółki z o. o.).

Dodatkowe dane

Niejednokrotnie przedsiębiorcy decydują się na to, by na pieczątce zamieszczać takie dane jak numer telefonu firmy, numer rachunku bankowego czy kontakt mailowy (strona www, poczta e-mail). Należy jednak mieć na uwadze to, że takie dane mogą w trakcie prowadzenia działalności ulec zmianie, a to wiąże się z wyrobieniem nowej pieczątki (nie wspominając o tym, że o zaistniałych zmianach trzeba poinformować liczne instytucje, kontrahentów i klientów). Niektórzy wyrabiają sobie kilka pieczątek, na tej głównej umieszczając wymienione wcześniej dane, a na pozostałych inne informacje – z poszczególnych pieczątek korzystają w zależności od potrzeb.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x