< Wróć

Kiedy nie trzeba płacić PIT?

PKPP Lewiatan skierowało Trybunału Konstytucyjnego przepisy dotyczące opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych świadczeń niepieniężnych otrzymanych przez pracowników. Organizacja pracodawców prywatnych kwestionuje zgodność z konstytucją tych przepisów ustawy o PIT.

Pracodawcy chcą, aby TK wypowiedział się w kwestii zasadności i prawności opodatkowania takich świadczeń, jak imprezy integracyjne, wigilie firmowe, wykupywanie pakietów medycznych dla pracowników, polis na życie, czy zapewnianie pracownikom dojazdu do pracy poprzez organizowanie zbiorowego transportu.

PKPP Lewiatan twierdzi, że pracodawcy w Polsce często mają realne problemy z określeniem wartości tychże świadczeń, przypadających na jednego pracownika. Ustalenie przedmiotu podstawy opodatkowania jest kłopotliwe, a czasem w ogóle niemożliwe. Stąd też powstają nieprawidłowość w wyliczaniu wysokości opodatkowania, jakie należy odprowadzić do Urzędu Skarbowego.

Problemem jest też opłacanie podatku za świadczenia przez pracowników. Czasem pojawiają się też kontrowersje dotyczące opłacania podatku od świadczeń udostępnionych pracownikom, z których jednak ci nie skorzystali. Fiskus uznaje, że w takim przypadku podatnik i tak musiałby odprowadzić podatek dochodowy. Czy w takiej sytuacji rzeczywiście podatek PIT jest niezbędny? Trybunał Konstytucyjny już wkrótce ma rozwiać te wątpliwości.

Komentarze

  • […] nie stanie, podatnik powinien podjąć odpowiednie kroki, mając oczywiście na uwadze fakt, iż termin rozliczenia PIT upływa wraz z końcem kwietnia. Nie złożenie deklaracji w terminie pociąga za sobą […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.