Szukaj:

Kwota wolna od podatku 2013

Kwota wolna od podatku, a mówiąc dokładniej – kwota dochodu wolnego od podatku – jest to taka kwota dochodu, która nie powoduje obowiązku uiszczania podatku dochodowego. Kwota ta wynika ze  skali podatkowej. Jeżeli podatnik nie przekroczył odpowiedniego progu dochodów, nie jest zwolniony z obowiązku składania rocznego zeznania podatkowego (takim obowiązkiem są objęci wszyscy podatnicy bez względu na wysokość osiąganych przez nich dochodów). W przeważającej większości przypadków mu się to opłaca, gdyż może uzyskać zwrot zaliczek wpłaconych na poczet podatku dochodowego.

Ile wynosi kwota wolna od podatku?

Aktualnie maksymalny dochód osiągany przez osobę fizyczną i nie powodujący obowiązku płacenia podatku dochodowego wynosi w Polsce 3091 zł (precyzując – jest to 3091,49 zł, lecz końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 gr są pomijane; jeśli końcówka wynosi 50 gr lub więcej, zostaje zaokrąglona do pełnej złotówki). Jeżeli więc podatnik w 2013 r. nie osiągnie dochodów większych aniżeli podana kwota, jest zwolniony z płacenia podatku dochodowego. Ta właśnie wartość to kwota wolna od podatku – nie zmieniła się od 2009 r. W związku z tym suma 3091 zł obowiązuje również przy rozliczaniu się za 2012 r. Na przestrzeni ostatnich kilku lat modyfikacje w tym zakresie były niewielkie – dla porównania w 2008 r. kwota wolna od podatku wynosiła 3089 zł. Jeżeli podatnik korzysta z ulg, które są odliczane od podatku, to nie wpływają one na podwyższenie kwoty dochodu wolnego od podatku.

Kwota wolna od podatku a kwota wolna od potrąceń

Przy tej okazji koniecznie wspomnieć trzeba o tym, że kwota wolna od podatku nie jest tym samym co kwota wolna od potrąceń. Wysokość kwoty wolnej od potrąceń jest ustalana na podstawie minimalnej pensji jaka obowiązuje w danym roku, a nie jak w powyższym przypadku w oparciu o skalę podatkową – płaca minimalna 2013 wynosi 1600 zł brutto. Wzrosła o 100 zł w porównaniu z rokiem ubiegłym. W związku z tym wyższe są również kwoty, które pracodawca może potrącać pracownikowi z wynagrodzenia, pamiętając jednocześnie o pozostawieniu kwoty wolnej od potrąceń.

Podobne wpisy

Tagi: , , .

Jedna odpowiedź na „Kwota wolna od podatku 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


3 + = siedem

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Reklamastat4u