< Wróć

Kwota wolna od podatku 2013

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Kwota wolna od podatku, a mówiąc dokładniej – kwota dochodu wolnego od podatku – jest to taka kwota dochodu, która nie powoduje obowiązku uiszczania podatku dochodowego. Kwota ta wynika ze  skali podatkowej. Jeżeli podatnik nie przekroczył odpowiedniego progu dochodów, nie jest zwolniony z obowiązku składania rocznego zeznania podatkowego (takim obowiązkiem są objęci wszyscy podatnicy bez względu na wysokość osiąganych przez nich dochodów). W przeważającej większości przypadków mu się to opłaca, gdyż może uzyskać zwrot zaliczek wpłaconych na poczet podatku dochodowego.

Ile wynosi kwota wolna od podatku?

Aktualnie maksymalny dochód osiągany przez osobę fizyczną i nie powodujący obowiązku płacenia podatku dochodowego wynosi w Polsce 3091 zł (precyzując – jest to 3091,49 zł, lecz końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 gr są pomijane; jeśli końcówka wynosi 50 gr lub więcej, zostaje zaokrąglona do pełnej złotówki). Jeżeli więc podatnik w 2013 r. nie osiągnie dochodów większych aniżeli podana kwota, jest zwolniony z płacenia podatku dochodowego. Ta właśnie wartość to kwota wolna od podatku – nie zmieniła się od 2009 r. W związku z tym suma 3091 zł obowiązuje również przy rozliczaniu się za 2012 r. Na przestrzeni ostatnich kilku lat modyfikacje w tym zakresie były niewielkie – dla porównania w 2008 r. kwota wolna od podatku wynosiła 3089 zł. Jeżeli podatnik korzysta z ulg, które są odliczane od podatku, to nie wpływają one na podwyższenie kwoty dochodu wolnego od podatku.

Kwota wolna od podatku a kwota wolna od potrąceń

Przy tej okazji koniecznie wspomnieć trzeba o tym, że kwota wolna od podatku nie jest tym samym co kwota wolna od potrąceń. Wysokość kwoty wolnej od potrąceń jest ustalana na podstawie minimalnej pensji jaka obowiązuje w danym roku, a nie jak w powyższym przypadku w oparciu o skalę podatkową – płaca minimalna 2013 wynosi 1600 zł brutto. Wzrosła o 100 zł w porównaniu z rokiem ubiegłym. W związku z tym wyższe są również kwoty, które pracodawca może potrącać pracownikowi z wynagrodzenia, pamiętając jednocześnie o pozostawieniu kwoty wolnej od potrąceń.

Komentarze

  • […] Podana powyżej kwota funkcjonuje od 2009 r. Można przy tej okazji zaznaczyć, iż po raz pierwszy kwota wolna od podatku znalazła zastosowanie w 2000 r. – wówczas wynosiła ona 2295,79 zł. Podatnik, który w danym […]

  • Awsome info and right to the point. I dont know if this is in fact the best place to ask but do you guys have any thoughts on where to get some professional writers? Thanks

  • I’m curious to locate out what weblog platform that you are employing? I’m having some small security issues with my latest website and I would like to discover something far more secure. Do you might have any solutions?

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.