< Wróć

Praca w obniżonym wymiarze – kobieta w ciąży

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Na mocy obowiązujących w naszym kraju przepisów kobiety ciężarne podlegają szczególnej ochronie, o czym pracodawcy muszą bezwzględnie pamiętać. Za łamanie praw pracowniczych grożą bowiem kary. W żadnym wypadku nie wolno zatrudniać wówczas pracownic przy pracach wzbronionych kobietom w ciąży, natomiast prace szkodliwe dla zdrowia i uciążliwe muszą zostać ograniczone. Pracownica spodziewająca się dziecka ma obowiązek dostarczenia pracodawcy lekarskiego zaświadczenia, które potwierdza jej stan. Jeżeli wykonywanie dotychczasowej pracy nie wchodzi w rachubę z uwagi na ciążę, wymagane jest zaświadczenie wystawione wyłącznie przez położnika bądź ginekologa.

Przywileje ciężarnych pracownic

Każda kobieta w momencie zawarcia umowy o pracę nabywa automatycznie prawa do urlopu macierzyńskiego, może także wykorzystać urlop wychowawczy. Jeżeli będąc w ciąży zdecyduje się na to, by dalej pracować, a nie iść na zwolnienie lekarskie, cieszy się pewnymi przywilejami, które pracodawca musi respektować. Nie może on np. odmówić ciężarnej pracownicy zwolnienia z pracy w celu wykonania badań związanych z ciążą – pod warunkiem jednak, że nie ma możliwości przeprowadzenia tychże badań po godzinach pracy. Za taką nieobecność kobiecie przysługuje prawo do wynagrodzenia. Badania lekarskie mające związek z ciążą kobieta wykonuje na swój własny koszt, więc pracodawca nie jest obciążany tymi wydatkami.

Ciąża a wykonywana praca

Jeżeli pracownica przedłoży zaświadczenie lekarskie stwierdzające, iż wykonywanie dotychczasowej pracy jest szkodliwe dla niej ze względu na ciążę, pracodawca musi przenieść ją do innej pracy, przy czym nie może to skutkować obniżeniem wynagrodzenia. Czasami taka opcja nie istnieje, nie zawsze też można skrócić czas pracy na dotychczasowym stanowisku lub dostosować je do potrzeb ciężarnej pracownicy – w takich sytuacjach kobieta powinna zostać zwolniona z obowiązku świadczenia pracy, zachowując jednocześnie prawo do otrzymywania wynagrodzenia określonego w umowie. Należy zaznaczyć, iż przy skróceniu czasu pracy kobiecie w ciąży przysługuje dodatek wyrównawczy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x