< Wróć

Kiedy może dojść do zakazu prowadzenia działalności?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą musi robić to w oparciu o obowiązujące przepisy, z poszanowaniem zasad współżycia ekonomicznego oraz społecznego. Oznacza to m. in. przyjęcie odpowiedzialności za podejmowane decyzje – również i te, rezultatem których jest wyrządzenie krzywd wierzycielom i doprowadzenie przedsiębiorstwa do upadłości. Trzeba wówczas liczyć się z poniesieniem pewnych konsekwencji – włącznie z zakazem prowadzenia działalności gospodarczej. Zakaz ten obejmuje także piastowanie takich funkcji jak: reprezentant (bądź pełnomocnik) w przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, stowarzyszeniu, spółce handlowej czy fundacji oraz członek rady nadzorczej.

Na kogo można nałożyć nakaz?

W każdym przypadku zamknięcie firmy rządzi się swoimi prawami i wymaga dopełnienia wielu formalności. Szczególna sytuacja ma miejsce wówczas, gdy w rachubę wchodzi ogłoszenie upadłości. Jeżeli osoba prowadząca działalność gospodarczą w terminie 2 tygodni liczonym od dnia, w którym zaistniały podstawy do ogłoszenia upadłości nie złoży wniosku o upadłości, może spotkać się z powyższym zakazem. To samo może mieć miejsce, gdy po ogłoszeniu upadłości nie wskazała lub nie przekazała majątku, korespondencji lub innych dokumentów upadłego; ukrywała, niszczyła lub obciążała majątek wchodzący w skład masy upadłościowej; nie wykonała innych nałożonych na nią przepisami czynności lub utrudniała  postępowanie.

Kto może złożyć wniosek o nałożenie zakazu?

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej nakładany jest jedynie przez sąd upadłościowy na wniosek wierzyciela, syndyka, prokuratora, zarządcy lub nadzorcy sądowego, zarządcy przymusowego, tymczasowego zarządcy sądowego, Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego albo Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zakaz obowiązuje przez okres od 3 do 10 lat, chociaż jeżeli sąd uzna, że poprzez podejmowane decyzje i działania dana osoba doprowadziła do obniżenia ekonomicznej wartości upadłej firmy, wymiar kary może być większy. Należy też zaznaczyć, że przepisy wymieniają okoliczności, kiedy sąd nie może orzec wspomnianego zakazu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

2citations


13
0
Would love your thoughts, please comment.x