< Wróć

Pracę dostaniesz za łapówkę?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zjawisko opłacania stanowisk pracy jeszcze 10-15 lat temu było marginalne. Dziś, kiedy bezrobocie szybko rośnie, staje się ono poważnym problemem, coraz częściej odkrywanym nie tylko na gruncie przedsiębiorstw, ale przede wszystkim instytucji publicznych. Za łapówkę niejednokrotnie można dostać w Polsce na przykład stanowisko w urzędzie.

Na problem ten zwraca uwagę aktualny „Dziennik Gazeta Prawna”. Łapówka stanowiąca „przepustkę’ do zatrudnienia w danej firmie czy instytucji, wynika z istniejące kryzysu gospodarczego w Polsce. Im mocniej gospodarka odczuje recesję, wywołaną światowym kryzysem, tym większą skalę będzie miało najprawdopodobniej zjawisko płacenia za pomyślny wynik rekrutacji pracowniczej.

Korupcja w zakresie zatrudniania pracowników będzie się nasilała wraz ze wzrostem bezrobocia w Polsce. Pożądanym dobrem, za które wielu Polaków jest w stanie słono zapłacić, jest dziś praca albo zlecenie. Dlatego też nie wahają się wręczyć łapówki komuś, kogo przychylność przyczyni się do osiągnięcia realnego sukcesu w życiu zawodowym.

Firmy ograniczają dziś zatrudnienie, a jeśli już prowadzą rekrutację, mogą przebierać w pracownikach. Szansa na otrzymanie pracy bez znajomości, jest niewielka. Może ją wzmocnić łapówka, wręczona odpowiedniej osobie w odpowiednim czasie. Trudno walczyć z takim zjawiskiem. Nie można też w sposób jednoznaczny oszacować, jak duża jest korupcja w tej dziedzinie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x