< Wróć

Jak zamknąć zawieszoną działalność?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Osobom prowadzącym działalność gospodarczą przysługuje prawo zarówno do zamknięcia, jak i do zawieszenia tejże działalności. Z tej drugiej opcji warto skorzystać zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja o zamknięciu firmy – w tym czasie nastąpić bowiem mogą rozmaite zmiany. Przedsiębiorcy bardzo często stosują te rozwiązanie. Jeżeli jednak okres zawieszenia działalności nie przyniesie spodziewanych rozstrzygnięć, trzeba postanowić o dalszym postępowaniu – albo kontynuuje się działalność, albo się ją zamyka. Zamknięcie zawieszonej wcześniej działalności wymaga dopełnienia paru formalności.

Wykreślenie z rejestru CEIDG

W pierwszej kolejności przedsiębiorca musi się udać do urzędu miasta bądź gminy i wypełnić druk CEIDG-1 (ten sam, który wypełniał, uruchamiając działalność). Ma to na celu wykreślenie firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Na złożenie wspomnianego formularza jest 7 dni licząc od dnia, w którym trwale zaprzestano prowadzenia działalności (tym dniem jest dzień, kiedy przedsiębiorca decyduje się na ostateczne zamknięcie firmy). Wniosek może zostać przesłany listem poleconym (podpis musi być potwierdzony przez notariusza) lub w formie elektronicznej (niezbędne wówczas jest posiadanie podpisu elektronicznego).

Obowiązki przedsiębiorcy zamykającego działalność

Po zlikwidowaniu firmy pozostaje jakiś majątek i ten co do zasady jest opodatkowany. Jeżeli przedsiębiorca rozliczał się za pomocą księgi przychodów i rozchodów, nie musi przeprowadzać remanentu likwidacyjnego. Ma natomiast obowiązek przygotowania na potrzeby własnej dokumentacji wykazu składników majątku firmy jakie zostały po jej zlikwidowaniu. Opodatkowaniu składniki te podlegają w momencie odpłatnego ich zbycia. Przedsiębiorcy będący czynnymi płatnikami VAT muszą dodatkowo sporządzić spis z natury. Na jego podstawie ustalana jest kwota podatku należnego. Osoby fizyczne zamykające działalność gospodarczą mogą ubiegać się o zwrot podatku VAT za ten okres, kiedy byli czynnymi płatnikami VAT. Na zakończenie warto przypomnieć, iż działalność gospodarczą można zawiesić na okres od 30 dni do 2 lat.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x