< Wróć

Gdzie masowe zwolnienia pracowników?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Rok 2013 w prognozach ekonomistów nie przestawia się optymistycznie. Najpewniej polska gospodarka zostanie dotknięta recesją, a w pozytywnym wariancie będziemy mieli do czynienia ze stagnacją. Wiele firm już teraz boleśnie odczuwa kryzys gospodarczy, który dotarł do Polski w poprzednim roku, zdecydowanie zmniejszając wyniki dotyczące dynamiki PKB.

Kryzys przekłada się na poszukiwanie oszczędności w wielu polskich firmach. Owe oszczędności najczęściej dotyczą redukcji zatrudnienia. Przy mniejszym poziomie zamówień i zleceń, przedsiębiorstwa nie potrzebują takiej kadry pracowniczej, jak dotychczas. Muszą więc zwolnić część zatrudnianych dotychczas pracowników, aby nie ponosić z tytułu ich wynagrodzenia strat.

Największe prawdopodobieństwo zaistnienia masowych zwolnień w Polsce występuje w takich branżach jak transport, budownictwo czy przemysł chemiczny. Jeśli chodzi o transport i budownictwo związane jest to przede wszystkim z drastycznym ograniczeniem budowy dróg w naszym kraju. Po zakończeniu turnieju Euro 2012 nie podejmuje się w Polsce aż tylu inwestycji, jak przed tym rokiem.

Masowe zwolnienia pracowników przełożą się na zwiększenie stopy bezrobocia w Polsce. Główny Urząd Statystyczny podaje, że w grudniu 2012 roku stopa bezrobocia wyniosła aż 13,4%. Była ona więc większa niż w poprzednim miesiącu tego samego roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

6
0
Would love your thoughts, please comment.x