< Wróć

Urlop wychowawczy 2013

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Urlop wychowawczy przyznawany jest w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, które nie skończyło 4 lat (istnieje też możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem do 18 roku życia, jeżeli jest ono niepełnosprawne i wymaga stałej opieki). Pracownica bądź pracownik może z niego skorzystać po przepracowaniu 6 miesięcy – przy czym liczy się tutaj ogólny staż pracy, a nie u jednego pracodawcy. Wymiar tego urlopu wynosi do 3 lat, a udzielany jest on na pisemny wniosek pracownika.

Urlop wychowawczy – zmiany

Wraz z dniem 1 stycznia 2013 r. weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące urlopu wychowawczego. W przeciwieństwie do tego, co miało miejsce do tej pory, urlop wychowawczy nie będzie wpływał na obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego. Ponadto uległ on wydłużeniu o 1 miesiąc – wynosi teraz 37 miesięcy. Pracownik może wykorzystać go w 5 częściach, a nie w 4 – jak było wcześniej. Wydłużono także z 3 do 4 miesięcy okres, kiedy rodzice dziecka mogą w tym samym czasie korzystać z urlopu wychowawczego. Urlop ten jest bezpłatny, a jego okres jest zaliczany do okresu zatrudnienia.

Kiedy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu?

Przepisy przewidują okoliczności, kiedy może nastąpić odmowa udzielenia urlopu wychowawczego. Może mieć to miejsce wówczas, jeżeli wniosek nie został złożony w terminie (co najmniej 2 tygodnie przed planowanym terminem rozpoczęcia urlopu) lub nie spełnił wymogów formalnych. Jeżeli dotyczy on sprawowania opieki nad dzieckiem, które ukończyło 4 lata, pracodawca nie jest zobowiązany do udzielenia urlopu. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy pracownik przedłoży oświadczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecka potwierdzające stan jego zdrowia – dziecko wymaga wtedy osobistej opieki rodzica lub opiekuna. W trakcie trwania urlopu wychowawczego pracodawca nie ma prawa wręczyć pracownikowi wypowiedzenia. Umowa może jednak zostać rozwiązana, gdy zakład pracy jest likwidowany, postawiony w stan upadłości, mają miejsce zwolnienia grupowe lub gdy pracownik dopuścił się naruszenia prawa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

1constellations


13
0
Would love your thoughts, please comment.x