< Wróć

Oznaczanie towarów ceną

Nowelizacja ustawy o cenach powoduje, że sprzedający nie mają obowiązku oznaczania każdej sztuki towaru, jaki znajduje się w ich asortymencie, nalepką z ceną. Centrum Informacyjne Rządu w wydanym ostatnio komunikacie uzasadnia podjęte kroki w celu zmniejszenia obowiązków metkowania w polskich sklepach.

Strona rządowa twierdzi, że naklejanie cen na absolutnie każdy pojedynczy produkt sprzedawany w sklepie, łącznie z jednostkowymi opakowaniami, w których towary są umieszczone, zwiększa zaangażowanie personelu sklepu i tym samym przyczynia się do wzrostu cen. Ekspedienci lub inni członkowie zespołu pracowniczego w sklepie są zmuszeni do wykonywania czasochłonnych czynności metkowania. Dla mikroprzedsiębiorców jest to szczególnie uciążliwy problem, dlatego rząd chce go usunąć.

Już dziś, jak zostało powiedziane, nie trzeba wielu towarów oznaczać ceną, np. produktów o małych gabarytach, czy niektórych towarów o wartości mniejszej niż 5 zł. Obowiązkiem naklejania cen objęte są obecnie punkty handlowe, nieposiadające systemów umożliwiających oznaczenie towarów kodem kredkowym, tj. mikroprzedsiębiorcy prowadzący sklepy.

Rząd zakłada dalsze nowelizowanie prawa związanego z umieszczaniem cen na produktach. Chce, aby do projektu zmian wprowadzone zostało pojęcie eksponowania cen w taki sposób, aby kupujący nie miał wątpliwości co do tego, ile kosztuje produkt.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.