< Wróć

Ile dni w roku urlopu wypoczynkowego?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Urlop wypoczynkowy to podstawowy rodzaj urlopu, a prawo do niego to jedno z najważniejszych praw pracowniczych. Pracownik nie może tego prawa ani przenieść na kogoś innego, ani się go zrzec. Urlop wypoczynkowy będący osobistym uprawnieniem pracownika ma służyć regeneracji jego sił. Może zostać wykorzystany jednorazowo lub podzielony na części, ale w takiej sytuacji jedna część musi trwać co najmniej 14 dni kalendarzowych. Urlop wypoczynkowy jest płatny – za czas przebywania na nim pracownik dostaje takie samo wynagrodzenie jak wówczas, kiedy pracuje.

Podstawowy wymiar urlopu

Podstawowy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni dla osób o stażu pracy krótszym niż 10 lat i 26 dni dla osób o stażu pracy wynoszącym 10 lat lub więcej. Należy pamiętać, iż do stażu pracy wliczane są nie tylko przepracowane okresy, ale też m. in. urlop bezpłatny, okres w jakim pracownik pobierany był zasiłek dla bezrobotnych, okres zatrudnienia u zagranicznych pracodawców etc. Najważniejszym czynnikiem, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego jest więc staż pracy. Ponadto pod uwagę brane jest wykształcenie pracownika. Jeżeli ktoś np. ukończył szkołę wyższą, na poczet stażu pracy zaliczonych mu zostaje 8 lat, a w przypadku średniej szkoły ogólnokształcącej będą to 4 lata. Urlop macierzyński nie wpływa na obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego, ale urlop wychowawczy już tak – o ile trwa dłużej niż miesiąc.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy

Niektórym grupom pracowników przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy – są to np. osoby mające orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności. Wymiar podstawowego urlopu wypoczynkowego ulega zwiększeniu przy wykorzystaniu zaległego urlopu za poprzedni rok. Pracownik podejmujący po raz pierwszy pracę nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca zatrudnienia (w wymiarze odpowiadającym wymiarowi 1/12 wymiaru urlopu jaki mu przysługuje po przepracowaniu roku). Co się zaś tyczy kwestii czy pracodawca może odmówić urlopu, prawo dopuszcza takie sytuacje – np. gdy wniosek o urlop nie spełnia wymogów formalnych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x