< Wróć

Jak wystawić fakturę korygującą?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W niektórych sytuacjach zachodzi konieczność wystawienia faktury korygującej. Przepisy ściśle określają zasady jakich trzeba przy tej okazji przestrzegać. Faktury korygującej nie należy mylić z notą korygującą. Ta pierwsza jest wystawiana przez sprzedawcę, druga natomiast przez nabywcę. W przypadku not w rachubę wchodzi poprawa danych obu stron transakcji takich jak numery NIP, nazwy, adresy etc. W zakresie faktur korygujących mieszczą się zupełnie inne dane.

Kiedy wystawiana jest faktura korygująca?

Obowiązek wystawienia faktury korygującej spoczywa na sprzedawcy, kiedy: po wystawieniu faktury pierwotnej udzielił nabywcy rabatu; zakupiony towar został zwrócony; nastąpił zwrot nabywcy kwot nienależnych lub podlegających opodatkowaniu; po wystawieniu faktury pierwotnej podniesiona została cena towaru lub usługi.  Faktura korygująca musi zostać wystawiona także wówczas, gdy dojdzie do pomyłek w innych pozycjach na dokumencie – np. w pozycji dotyczącej wielkości podatku. Wypada przy tej sposobności przypomnieć, iż korekta faktury nie jest tym samym co jej anulowanie – anulować można tylko i wyłącznie taką fakturę, która nie trafiła do obiegu prawnego.

Duplikat faktury korygującej

Jeżeli oryginał faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, nabywca ma prawo zwrócić się do sprzedawcy z wnioskiem o wystawienie duplikatu. Na takowym dokumencie musi się znaleźć słowo „duplikat” oraz data jego wystawienia. Jeśli zaś chodzi o księgowanie duplikatu faktury pierwotnie wystawionej lub korygującej, to jest on pod tym względem traktowany tak samo jak standardowa faktura VAT. Zaksięgować w swojej dokumentacji musi go zarówno sprzedawca, jak i nabywca. Istnieje też możliwość wystawiania duplikatów not korygujących. Faktura korygująca – podobnie jak standardowa faktura – jest wystawiana w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopia zostaje u sprzedawcy. Nabywca musi wykazać fakturę korygującą w ewidencji zakupu za ten okres rozliczeniowy, w którym ten dokument otrzymał – podatek naliczony ulega w takiej sytuacji zmniejszeniu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

6
0
Would love your thoughts, please comment.x