< Wróć

Składki ZUS 2013

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Rok 2013 oznacza dla przedsiębiorców wzrost obciążeń z tytułu składek ZUS. Wysokość podstawy wymiaru tych składek jest uzależniona od prognozowanej wysokości przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne odpowiada 60 procentom przeciętnego wynagrodzenia ustalanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej. Na tym jednak nie koniec podwyżek, ponieważ wzrosła również składka na ubezpieczenie zdrowotne. Tak więc wliczając w to dobrowolną składkę chorobową, zobowiązania przedsiębiorców zwiększyły się o 4,6 procent.

Ile zapłacą przedsiębiorcy?

Jakie zatem konkretnie są składki zus w 2013 roku? Prognozowane na 2013 r. przeciętne wynagrodzenie miesięczne to 3713 zł. W związku z tym podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne wynosi 2227,80 zł – w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła o 112 zł. Tym samym przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zapłacą o 38,54 zł tytułem składek na ubezpieczenie społeczne (łącznie ze składką chorobową). W przypadku przedsiębiorców zatrudniających pracowników i odprowadzających składki na Fundusz Pracy podwyżka w skali miesięcznej to 45,72 zł. Należy dodać, iż podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest wyliczana na podstawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w sektorze przedsiębiorstw i wynosi 75 procent tegoż wynagrodzenia. W ostatnim kwartale 2012 r. kształtowało się ono na poziomie 3877,50 zł.

Preferencyjne składki ZUS

Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą także nie mają powodów do zadowolenia – pomimo tego, że przysługuje im prawo płacenia niższych składek ZUS przez pierwsze 2 lata (oczywiście po spełnieniu pewnych warunków). W tym przypadku na wysokość opisywanych składek wpływa wysokość płacy minimalnej, ta zaś w 2013 r. wynosi 1600 zł brutto (w 2012 r. było to 1500 zł). Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą to 30 procent płacy minimalnej – w bieżącym roku jest to zatem 480 zł. Preferencyjne składki wzrosły łącznie o 16,74 zł miesięcznie (razem ze składką chorobową).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

2insubordination


13
0
Would love your thoughts, please comment.x