< Wróć

Emerytura uzależniona od liczby dzieci?

Ratings forEmerytura uzależniona od liczby dzieci?

W Polsce panuje obecnie niż demograficzny. Jeśli młodzi Polacy decydują się już na posiadanie potomstwa, to zwykle mają tylko jedno dziecko. Względy ekonomiczne, obawa przed utratą pracy, brak wsparcia ze strony państwa, a może również nasze wygodnictwo spowodowało, że rodzi się co roku coraz mniej dzieci w naszym kraju. Proces ten postępuje, przez co kłopoty zaczynają mieć starsze pokolenia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jasno mówi o tym, że jeśli nie będzie więcej dzieci, nie będzie miał kto pracować na emerytury przyszłych emerytów. Potrzebny jest impuls, który skłoni młodych do posiadania co najmniej dwójki, a najlepiej trójki dzieci. Takim impulsem może być uzależnienie wysokości emerytury od liczby posiadanych dzieci w rodzinie.

ZUS kolokwialnie rzecz ujmując, potrzebuje większej liczby dzieci. Bez nich nie będzie miał środków na wypłaty emerytur przyszłym świadczeniobiorcom. Postuluje więc, aby osoby wychowujące dzieci miały wyższe emerytury od tych, którzy dzieci nie mają. ZUS wyjaśnia przy tym, że osoby te ponoszą wyższe koszty na rzecz społeczeństwa wychowując potomstwo od tych osób, które dzieci nie mają. Wiceprezes ZUS wysuwa propozycję, aby wysokość emerytury i na bieżąco płaconych składek na ubezpieczenia emerytalne były uzależnione do liczby dzieci w rodzinie.

Komentarze

 • Świetny pomysł pisze:

  Moim zdaniem jest to świetny pomysł! przedstawię wam sytuację dwóch moich znajomych:
  1) Małżeństwo ma jednego syna. Obydwoje pracują w służbie celnej. Mężczyzna w wieku 45 lat jest już na emeryturze, a jego żona musi jeszcze rok pracować do emerytury. Emerytura służb mundurowych jest dosyć wysoka.
  2) Małżeństwo ma ośmioro dzieci. Rodzina mieszka na wsi i pracuje w rolnictwie. Pełnoletnich dzieci jest już 6. Emerytura rolnika to ok 500-900zł.
  Dlaczego dzieci tych rodziców ze wsi mają pracować na kogoś kto nie potrafił się poświęcić i ,,zainwestować” w nowe pokolenie?

 • […] emerytom. Bardzo istotne jest, aby pracownicy i przedsiębiorcy w inny sposób oszczędzali na emeryturę, niż tylko w […]

 • […] Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej w Sejmie powiedział, że pomysł PSL stanowi rozszerzenie wyboru i możliwości korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Może być to poszerzenie systemu osłonowego dla pracowników, w ramach których obowiązują m.in. emerytury pomostowe. […]

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.