< Wróć

Jak przygotować się do kontroli fiskusa?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą mieć na uwadze to, iż urząd skarbowy ma prawo do przeprowadzania kontroli z zakresu wywiązywania się z obowiązków podatkowych. Odmowa bądź utrudnianie tych czynności może pociągnąć nieprzyjemne w skutkach konsekwencje. Przedsiębiorca jest zobowiązany do udostępnienia organom kontrolującym wymaganej dokumentacji etc. i do zapewnienia im odpowiednich warunków pracy. Ma przy tym prawo uczestniczenia w przeprowadzaniu dowodów i w czynnościach przeprowadzanych przez kontrolujących.

Kogo kontroluje fiskus?

Na pytanie, kogo kontroluje urząd skarbowy można odpowiedzieć, że w zasadzie wszystkich, choć są grupy podatników, na których poczynania fiskus ma szczególne baczenie, np. są to podmioty prowadzące sprzedaż za pośrednictwem Internetu. W każdym bądź razie urząd skarbowy ma obowiązek poinformować przedsiębiorcę o zamiarze kontroli, a musi to uczynić przynajmniej na tydzień przed planowanym jej rozpoczęciem. W tej sprawie do podatnika wysyłane jest zawiadomienie, w którym zostaje m. in. wskazany zakres kontroli. Pod tym właśnie kątem przedsiębiorca powinien się do niej przygotować. Należy przy tej okazji zaznaczyć, iż jeżeli nie ma możliwości uczestniczenia w niej osobiście, może to zlecić pełnomocnikowi bądź stałemu reprezentantowi, przy czym uprawnienia tego pierwszego są większe.

O czym należy pamiętać?

Czas, który upływa od otrzymania zawiadomienia do rozpoczęcia kontroli przedsiębiorca powinien przeznaczyć na przygotowania. Jest to o tyle ułatwione, że wiadomo, co będzie stanowić przedmiot weryfikacji. Dokumentacja musi być kompletna i poprawna. W przypadku stwierdzenia, iż w wyliczeniach są błędy należy dokonać korekty. W tym celu składane są do urzędu skarbowego deklaracja korygująca i pismo, w którym przedsiębiorca wyjaśnia powody, dla których przeprowadził zmiany. Jeżeli deklaracja zostanie złożona już po rozpoczęciu kontroli, nie będzie podczas niej uwzględniana. W sytuacji, gdy przedsiębiorca dokonuje transakcji z kontrahentami z zagranicy, niezbędne jest posiadanie przekładów firmowych dokumentów dokonanych przez tłumacza przysięgłego. Firmy, w których finanse i księgowość są prowadzone przy użyciu systemów elektronicznych zobowiązane są do sporządzenia na piśmie informacji dotyczącej wykorzystywanych systemów. Efektem kontroli jest protokół. Jeżeli przedsiębiorca ma co do niego zastrzeżenia, może je zgłosić i przedstawić wyjaśnienia. Jeśli zaś uzna, że kontrolerzy przekroczyli swe uprawnienia i nie postępowali zgodnie z przepisami, przysługuje mu prawo do wniesienia sprzeciwu wobec kontroli.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

2families


0
Would love your thoughts, please comment.x