< Wróć

Odszkodowanie za błąd urzędnika

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W zmaganiach z urzędami wielu podatników – nie tylko przedsiębiorców – skarży się na bezradność. Tymczasem każdy podatnik, który wskutek popełnionego przez urzędnika błędu poniósł szkodę ma prawo domagać się z tego tytułu odszkodowania. Popełnić błąd może każdy, najważniejsze jednak jest to, by ponieść za to odpowiedzialność. Niewłaściwe decyzje urzędnicze mogą bardzo komplikować życie obywatelom czy nawet doprowadzić firmę do upadku. W świetle obowiązujących aktualnie przepisów urzędnicy za swoje błędy odpowiadają finansowo (zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo).

Udowodnienie szkody

Błędy są przez urzędników popełniane w różnych sytuacjach – np. gdy miejsce mają kontrole urzędu skarbowego. Jeżeli podatnik uzna, że urzędnik złamał prawo bądź podjął niesłuszną decyzję w jego sprawie, może swoich roszczeń dochodzić na drodze sądowej. Aby jednak doszło do wypłaty odszkodowania, muszą zostać spełnione pewne warunki. Przede wszystkim trzeba udowodnić szkodę wyrządzoną przez urzędnika. W tym celu należy wykorzystać dokumenty urzędowe, dokumenty prywatne odnoszące się do danej sprawy, a także zeznania świadków. Jeżeli sąd uzna, że urzędnik powinien zapłacić, przeprowadzane jest postępowanie wyjaśniające mające na celu ustalenie, która ze stron ponosi odpowiedzialność za zaistniałą sytuację.

Kiedy urzędnik ponosi odpowiedzialność majątkową?

Urzędnik ponosi odpowiedzialność majątkową tylko wtedy, kiedy w tym samym czasie zaistnieją trzy przesłanki. Po pierwsze – wypłacone zostało odszkodowanie przyznane na mocy ugody lub prawomocnego wyroku sądu. Po drugie – podjęte przez urzędnika działania (lub ich zaniechanie) doprowadziły do rażących naruszeń prawa. Po trzecie – sąd (bądź organ administracji publicznej) stwierdził, iż doszło do rażących naruszeń prawa przy podejmowaniu decyzji, w orzeczeniach itp. Maksymalna wysokość odszkodowania wypłacanego poszkodowanemu podatnikowi nie może być większa aniżeli 12-krotność miesięcznej pensji urzędnika. W sytuacji, kiedy urzędnik nie zapłaci odszkodowania, wytoczone przeciwko niemu zostaje powództwo o odszkodowanie z rażącym naruszeniem prawa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
7 miesięcy temu

1survival


0
Would love your thoughts, please comment.x