< Wróć

Bezrobocie już powyżej 14%

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące bezrobocia w Polsce w styczniu 2013 roku. Nowy rok, jak spodziewali się tego eksperci rynku pracy, nie zaczął się pozytywnie dla pracowników. Wiele osób pozostaje w Polsce bez pracy. GUS szacuje, że stopa bezrobocia na koniec stycznia wyniosła aż 14,2%.

Najmniej osób bezrobotnych jest w województwie wielkopolskim – nieco ponad 10%, zaś z największą skalą bezrobocia mamy do czynienia w województwie warmińsko-mazurskim – GUS podaje, że tam w styczniu ponad 22% osób w wieku produkcyjnym, pozostawało bez pracy.

Warto podać, że jeszcze w grudniu 2012 roku bezrobocie w Polsce wynosiło 13,6%, zaś w styczniu 2012 roku – 13,2%. Bezrobocie wciąż wzrasta, czego powodem są realizowane masowe zwolnienia w wielkich zakładach pracy w całej Polsce. Wciąż zapowiadane są kolejne zwolnienia grupowe, co pogłębi tylko skalę bezrobocia. W miesiącach zimowych najczęściej mamy do czynienia z wyższym bezrobociem, niż w miesiącach letnich, co wiąże się z wstrzymaniem prac sezonowych w tym okresie w ciągu roku.

Pracodawcy w niektórych branżach nadal poszukują pracowników. Do Urzędów Pracy zgłaszają się firmy w poszukiwaniu kandydatów, spełniających ich oczekiwania. W styczniu 2013 roku do Urzędów Pracy w całej Polsce zgłoszono 63,3 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. Oznacza to spory wzrost w stosunku do grudnia 2012 roku.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.