< Wróć

Jak odzyskać koszt zakupu kasy fiskalnej?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zakup kasy fiskalnej to niemały wydatek, ale w określonych sytuacjach niezbędny. Ceny tych urządzeń są zróżnicowane – od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Przedsiębiorcy inwestujący w taki sprzęt mogą ubiegać się o częściowy zwrot wydanych na ten cel pieniędzy. Warunki na jakich się to odbywa są określone stosownymi przepisami. Prawo do zwrotu kosztów przysługuje zarówno podatnikom będącym czynniki płatnikami VAT, jak i tym, którzy są zwolnieni z VAT. W jednym i w drugim przypadku trzeba pamiętać o pewnych ograniczeniach.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Na początek należy odpowiedzieć na pytanie, kto musi mieć kasę fiskalną? Są do tego zobowiązani podatnicy, którzy w danym roku przekroczyli limit obrotów. Z dniem 1 stycznia 2013 r. weszły w życie przepisy ustalające limit na wysokości 20 tys. zł – będą one obowiązywać w bieżącym i przyszłym roku. Podatnicy, którzy po raz pierwszy kupują kasę mogą liczyć na odzyskanie 90 procent poniesionych kosztów, ale pod warunkiem, że nie jest to kwota większa niż 700 zł. Skorzystanie z ulgi jest uzależnione od spełnienia kilku warunków. Podatnik musi powiadomić urząd skarbowy o zamiarze wprowadzenia kasy, posiadać dowód uiszczenia należności (w całości), zarejestrować kasę w terminie, a także zgłosić do fiskusa fakt, iż rozpoczęto ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy (ma na to 7 dni od rozpoczęcia ewidencji).

Ulgi nie tylko dla vatowców

Vatowcy dokonujący odliczeń z tytułu zakupu kasy fiskalnej robią to w deklaracji VAT za okres, w którym rozpoczęli ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą powyższego urządzenia bądź za okresy rozliczeniowe, które nastąpiły po wspomnianym okresie. Wysokość kwoty jaką można odzyskać nie może być większa niż: 25 procent kwoty jaka przysługuje do odliczenia przed pierwszym dokonaniem odliczenia w przypadku rozliczania się w systemie miesięcznym oraz 50 procent kwoty jaka przysługuje do odliczenia przed pierwszym dokonaniem odliczenia w przypadku rozliczania się co kwartał. Podatnicy nie będący czynnymi płatnikami VAT muszą złożyć do urzędu skarbowego wniosek o zwrot kosztów. Następuje on w terminie do 25 dni od daty złożenia dokumentu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
5 miesięcy temu

3mesquite


0
Would love your thoughts, please comment.x