< Wróć

Ulga za złe długi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wielu przedsiębiorców boryka się z problemem nie regulowanych w terminie płatności. Kontrahenci często opłacają faktury po terminie lub nie robią tego wcale. Tymczasem przedsiębiorca, który fakturę wystawił nie jest w powyższej sytuacji zwolniony z obowiązku płacenia podatku VAT, musi on również uiszczać swoje zobowiązania płatnicze. Pojawia się wówczas spory problem, gdyż zaistniałe okoliczności mogą zachwiać płynnością finansową firmy, a w konsekwencji doprowadzić ją nawet do bankructwa. Warto zatem pamiętać o istnieniu ulgi za złe długi – tym bardziej, że w przepisach dotyczących jej stosowania zaszły poważne zmiany.

Najważniejsze zmiany

Sprzedaż towarów lub usług generuje konieczność odprowadzenia VAT-u od transakcji. Jeżeli kontrahent nie opłacił faktury terminowo, odzyskanie podatku vat jest możliwe – dzięki uldze za złe długi. Oczywiście, poniesionych przez przedsiębiorcę strat nie zrekompensuje ona w stu procentach, ale w pewnym stopniu pomoże poprawić jego możliwości finansowe. Najważniejsza modyfikacja w przepisach jaka weszła w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. dotyczy wymaganego terminu, który musi minąć, aby przedsiębiorca mógł skorzystać z ulgi. Wcześniej było to 180 dni, teraz jest 150. Ponadto podatnik zamierzający skorzystać z ulgi nie musi o tym fakcie informować dłużnika, ale do urzędu skarbowego ma trafić informacja o sięgnięciu po takie środki.

Obowiązki dłużnika

Na dłużniku spoczywa obowiązek dokonania korekty w zakresie podatku naliczonego w przeciągu 150 dni licząc od dnia, kiedy minął termin płatności faktury. Nie ma w tym momencie znaczenia czy wierzyciel skorzystał z ulgi za złe długi, czy nie – a dodać należy, że nie musi on zawiadamiać dłużnika o upływie terminu płatności. Korekty podatku trzeba dokonać w deklaracji za ten okres, kiedy minął 150 dzień. Brak korekty skutkuje nałożeniem na podatnika sankcji finansowych. Skorzystanie z ulgi jest uzależnione od spełnienia wielu warunków. Nie wchodzi to w rachubę, gdy dłużnik jest w stanie upadłości lub likwidacji. Obie strony transakcji muszą być czynnymi płatnikami VAT.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x