< Wróć

Komu przysługuje status małego podatnika?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Status małego podatnika przysługuje tylko wybranej grupie przedsiębiorców. Muszą oni spełniać pewne warunki odnośnie wartości sprzedaży osiągniętej w poprzednim roku podatkowym – nie może ona przekroczyć limitu 1 200 000 euro bądź równowartości tej kwoty wyrażonej w złotówkach. Przy przeliczaniu sumy podanej w euro brany jest pod uwagę średni kurs tej waluty podawany przez Narodowy Bank Polski w pierwszy roboczy dzień października minionego roku podatkowego.

Limit wartości sprzedaży

Oznacza to, że przy przeliczaniu limitu wartości sprzedaży, który obowiązuje w 2013 r. uwzględniony został średni kurs euro jaki NBP ogłosił w dniu 1 października 2012 r. Wynosił on 4,1020 zł, co po przemnożeniu przez 1 200 000 euro daje 4 922 400 zł. Jest to mniej niż w ubiegłym roku, kiedy to limit wynosił  5 324 000 zł. Należy w tym momencie nadmienić, iż w przypadku podatników, którzy: prowadzą przedsiębiorstwa maklerskie, zarządzają funduszami inwestycyjnymi, są agentami albo zleceniobiorcami bądź świadczą usługi odznaczające się podobnym charakterem (nie wliczając w to komisów) obowiązuje inny limit. Wynosi on 45 tys. euro lub 184 590 zł. Podane kwoty są zaokrąglane odpowiednio do 4 922 000 zł i 185 000 zł.

Na czym polega metoda kasowa?

Wspomniana na początku metoda kasowa odznacza się tym, że obowiązek podatkowy powstaje dopiero wtedy, gdy podatnik uzyska zapłatę za sprzedany towar bądź wykonana usługę (odnosi się to także do zapłaty częściowej), ale też nie później aniżeli w przeciągu 90 dni liczonych od dnia wykonania usługi lub sprzedaży towaru. Tym samym kwotę podatku naliczonego przedsiębiorca rozliczający się metodą kasową może odliczyć po uzyskaniu należności. Ponadto mały podatnik musi pamiętać również o tym, że: po pierwsze – deklaracje VAT może on składać w urzędzie skarbowym wyłącznie w systemie kwartalnym (nie ma możliwości rozliczania się co miesiąc), po drugie – rozliczanie się z fiskusem metodą kasową nie jest obowiązkowe. Jeżeli podatnik spełniający powyższe wymogi zdecyduje się na nią, musi o tym pisemnie powiadomić urząd skarbowy,

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x