< Wróć

Rządowy program kredytów dla MSP

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Już na przełomie lutego i marca 2013 roku ma ruszyć rządowy program wsparcia finansowego dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Polsce. Mowa tu o gwarancjach kredytowych, które będą udzielane uprawnionym ku temu podmiotom przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Łącznie, fundusz pomocowy, jakim będzie dysponował Bank Gospodarstwa Krajowego przy udzielaniu gwarancji, wyniesie 30 mld zł. Dzięki gwarancjom firma będzie mogła zaciągnąć kredyt w wysokości 6 mln zł.

Gwarancje BGK są związane z uchwaloną 25 stycznia 2013 roku nowelizacją ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne. Gwarancje będą opiewały na maksimum 60% kwoty kredytu i będą wydawane na kredyty oferowane przez banki komercyjne małym i średnim przedsiębiorcom.

Dzięki gwarancjom wiele podmiotów będzie miało szansę na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej od banku. Interwencja państwa polega na wzięciu na siebie części ryzyka związanego z udzielanymi kredytami dla małych i średnich przedsiębiorstw.

W pierwszym roku obowiązywania gwarancji dla firm z BGK, czyli do 31 grudnia 2013 roku, przedsiębiorcy nie będą ponosili kosztów korzystania z gwarancji. Szacuje się, że z programu wsparcia rządowego dla MSP może skorzystać nawet 50 tys. firm. Produkt będzie dostępny w zasadzie w całej Polsce w formie kredytów z gwarancjami de minimis. Nie wiadomo jeszcze, które banki komercyjnie zdecydują się na przystąpienie do programu gwarancji kredytowych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x