< Wróć

Czy emeryt może prowadzić działalność gospodarczą?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wiele osób, którym przysługuje prawo do wcześniejszej bądź normalnej emerytury pragnie nadal realizować się zawodowo. Dochodzi do tego jeszcze jeden bardzo ważny aspekt, a mianowicie finansowy. Zważywszy na to, że wysokość emerytur i świadczeń przedemerytalnych nie należy w naszym kraju do wysokich, niejeden emeryt czuje się mocno zmotywowany do podjęcia działań mających na celu zwiększenie dochodów. Bardzo często pojawia się zatem w tym momencie pytanie o to czy emerytom można prowadzić działalność gospodarczą bez obawy, że wypłata emerytury zostanie zawieszona?

Działalność gospodarcza a prawo do normalnej emerytury

Odpowiedź na powyższe pytanie jest generalnie twierdząca, aczkolwiek trzeba tu pamiętać o kilku ważnych sprawach. Jeżeli ktoś osiągnął ustawowy wiek emerytalny (w chwili obecnej wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) i założył działalność gospodarczą, nie musi się obawiać, że wpłynie to na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia emerytalnego. Nie ma tutaj żadnych limitów w zakresie dochodów osiąganych z tytułu prowadzenia firmy. Oczywiście, należy zaznaczyć, że chodzi o pozarolniczą działalność gospodarczą. Przychodem emeryta z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności jest przychód, który został zadeklarowany w ZUS-ie – czyli będący podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Działalność gospodarcza a wcześniejsza emerytura

Inaczej przedstawia się sytuacja osób mających prawo do wcześniejszej emerytury i pragnących prowadzić własną firmę. W tym przypadku pytanie o to ile może dorobić emeryt nabiera znaczenia, ponieważ trzeba tu uważać na limity przychodów. Jeżeli osoba z wcześniejszym prawem emerytury osiągnie przychody, które podlegają ubezpieczeniu społecznemu, wówczas wysokość emerytury ulega zmniejszeniu bądź też wypłata świadczenia zostaje zawieszona. Kwota przychodu nie powodująca zmniejszenia wysokości emerytury to równowartość 70 procent przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego czyli 2457,20 zł. Kwota przychodu, która nie powoduje zawieszenia wypłaty emerytury to 130 procent przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, a więc 4563,30 zł. Kwoty te w ciągu roku zmieniają się.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
7 miesięcy temu

1overhead


0
Would love your thoughts, please comment.x