Czy to koniec zasiłków dla bezrobotnych?
Bezrobocie w Polsce w styczniu tego roku przekroczyło granicę 14%. Coraz więcej dużych zakładów pracy zapowiada przeprowadzenie zwolnień grupowych. Eksperci mówią o tym, że rok 2013 może być najgorszy dla polskich przedsiębiorców, a co za tym idzie – także dla samych pracowników. Niewielu z nich może być pewnych utrzymania swojego stanowiska pracy.
Jak zatem w obliczu takich negatywnych informacji o dotyczących polskiego rynku pracy, wyglądają plany Ministerstwa Pracy odbierające zasiłki bezrobotnym? Otóż, wczytując się w projekt planowanych zmian w zakresie udzielania pomocy społecznej długotrwale bezrobotnym, wydaje się to całkowicie uzasadnione.
Ministerstwo Pracy chce, aby długotrwale bezrobotni, którzy przez dłuższy czas utrzymują się wyłącznie z pomocy społecznej, obowiązkowo poddawali się programowi, którego celem jest przywrócenie ich na rynek pracy. Jeśli odmówią uczestnictwa w programie, zostaną wykreśleni z rejestru bezrobotnych i osób pobierających pomoc społeczną, na kolejnych 9 miesięcy.
Jeśli dana osoba jest długotrwale bezrobotna, powinna ona obowiązkowo pracować przez 20 godzin w tygodniu nad możliwością powrotu do pracy zawodowej. Połowa z tego czasu ma być poświęcana na zajęcia z trenerem, który nakieruje daną osobę na znalezienie pracy i zmotywuje ją do działania, a kolejne 10 godzin zostanie przeznaczone na prace społecznie użyteczne, które będą realizowane na rzecz gminy. Program aktywizacji długotrwale bezrobotnych ma potrwać w odniesieniu do każdej takiej osoby 2 miesiące. Nowe rozwiązania mają wejść w życie już po 1 stycznia 2014 roku.