< Wróć

Strefy ekonomiczne w Polsce

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Specjalna strefa ekonomiczna to wyodrębniona część kraju, gdzie działalność gospodarcza jest prowadzona przez inwestorów na preferencyjnych warunkach. Zasady na jakich funkcjonują SSE są uregulowane odpowiednimi przepisami. Na terenie Polski takich stref znajduje się 14: Kamiennogórska SSE Małej Przedsiębiorczości, Katowicka SSE, Kostrzyńsko-Słubicka SSE, Krakowski Park Technologiczny, Legnicka SSE, Łódzka SSE, SSE EURO-PARK MIELEC, Pomorska SSE, Słupska SSE, SSE Starachowice, Suwalska SSE, Tarnobrzeska SSE EURO-PARK WISŁOSAN, Wałbrzyska SSE oraz Warmińsko-Mazurska SSE. Wdrożenie w życie takiego rozwiązania miało na celu przyśpieszenie rozwoju regionów znajdujących się w obrębie poszczególnych stref.

Preferencyjne warunki prowadzenia działalności

Preferencyjność, o której jest mowa powyżej przejawia się w wielu aspektach. Polega ona m. in. w tym, że inwestorzy mają dostęp do uzbrojonych gruntów wraz z całą niezbędną infrastrukturą oraz do innych nieruchomości komercyjnych. Mogą ponadto liczyć na wsparcie administracyjne udzielane przez spółki odpowiedzialne za zarządzanie strefami. Ogromnym atutem działania w obrębie SSE jest możliwość korzystania ze zwolnień podatkowych w zakresie podatku dochodowego (z tytułu tworzenia miejsc pracy i kosztów nowej inwestycji) oraz podatku od nieruchomości. Wielkość pomocy jaka udzielana jest przedsiębiorcom zależy do kilku czynników – w tym od tzw. maksymalnej intensywności pomocy.

Obowiązki inwestorów

Na firmach działających w SSE spoczywają także i pewne obowiązki – muszą oni pamiętać o takich kwestiach jak ewidencja vat etc. Nie każde też przedsiębiorstwo może funkcjonować w obrębie specjalnej strefy. Niezbędne jest uzyskanie na to pozwolenia wydawanego przez spółki zarządzające strefami (odbywa się to w drodze rokowań lub przetargu łącznego). Bardzo istotny jest profil działalności przedsiębiorstwa. Pozwolenia nie dostaną firmy m. in. wytwarzające wyroby tytoniowe, alkoholowe i spirytusowe (z wyjątkiem produkcji biokomponentów), materiały wybuchowe, świadczące usługi z zakresu odprowadzania i oczyszczania ścieków czy będące ośrodkami gier hazardowych. Przedsiębiorcy muszą prowadzić działalność przez okres nie krótszy niż 3 lata (małe i średnie przedsiębiorstwa) lub 5 lat (pozostałe firmy) oraz przez powyższe okresy utrzymać na własność składniki majątku związane z wydatkami inwestycyjnymi. Minimalna wartość inwestycji realizowanych w SSE wynosi 100 tys. EUR. Inwestor zobligowany jest do uiszczenia opłaty strefowej, a jego obowiązki dotyczące sprawozdawczości są większe niż w przypadku „zwykłych” firm.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
7 miesięcy temu

3inspired


0
Would love your thoughts, please comment.x