< Wróć

Przechowywanie rolek z kas fiskalnych

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Przedsiębiorcy prowadzący ewidencję sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej muszą ściśle przestrzegać warunków jej stosowania. Wiąże się to m. in. z obowiązkiem przechowywania papierowych rolek z kas fiskalnych, co bywa niekiedy problemem – zwłaszcza w sytuacji, kiedy sprzedaż jest prowadzona za pośrednictwem sieci sklepów. Istnieje również możliwość przechowywania kopii paragonów fiskalnych w formie elektronicznej, niemniej jednak w tym przypadku konieczne jest posiadanie kasy wyposażonej w funkcję elektronicznego zapisu tychże kopii.

Wydłużony okres przechowywania kopii

Począwszy od 2013 r., wydłużeniu uległ okres przez jaki należy przechowywać kopie papierowych paragonów fiskalnych. Wcześniej były to 2 lata licząc od końca roku kalendarzowego, w którym minął termin płatności podatku. Obecnie jest to 5 lat. Ministerstwo Finansów tłumaczy, iż skrócony – czyli 2-letni – okres przechowywania kopii papierowych paragonów fiskalnych był traktowany jako okres przejściowy, kiedy to przedsiębiorcy mieli czas na zaopatrzenie się w kasy z funkcją elektronicznego zapisu kopii. Ponadto wprowadzenie w życie przepisów o przechowywaniu opisywanych dokumentów przez 5 lat jest zdaniem resortu bardzo ważne z uwagi na przeprowadzanie kontroli rozliczeń podatku VAT. Z drugiej zaś strony pojawiają się opinie, iż powyższe regulacje odbiją się niekorzystnie na funkcjonowaniu małych i średnich firm.

Ważne uwagi

Warto przy tej okazji wspomnieć o kilku sprawach, m. in. o tym, kto w 2013 musi mieć kasę fiskalną. W roku bieżącym zwiększyło się grono podatników, którzy mają obowiązek stosowania kas rejestrujących – np. szkoły jazdy, które wcześniej nie były zobligowane do posiadania kas fiskalnych. Poza tym zmienił się również limit obrotów, przekroczenie którego oznacza prowadzenie ewidencji sprzedaży za pomocą kasy – zmniejszono go z 40 tys. zł do 20 tys. zł w skali roku. Ponieważ zakup kasy fiskalnej to niemały koszt (od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od modelu), przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwrot części poniesionych na ten cel wydatków.

Autor: kredyciak.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x