< Wróć

Rynek pracy w Polsce w statystykach

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Główny Urząd Statystyczny podaje najnowsze dane dotyczące polskiego rynku pracy. Zatrudnienie w polskich przedsiębiorstwach w styczniu 2013 roku zmalało w skali roku o 0,8%. Oznacza to, że skala bezrobocia wciąż się pogłębia. Jednocześnie, pracodawcy nie skłaniają się do wprowadzania podwyżek wynagrodzeń. W styczniu wzrost wynagrodzeń wyniósł zaledwie 0,4% w ujęciu rocznym.

Prognozowany spadek zatrudnienia według specjalistów miał wynieść 0,6% w styczniu, ale stało się inaczej. Dane pochodzące z rynku pracy pokazują, że dynamika wynagrodzeń jest niska, ale ekonomiści twierdzą, że trend ten powinien się odwrócić już w kolejnych miesiącach, choć trudno oczekiwać nagłego wzrostu wynagrodzeń w polskich przedsiębiorstwach.

Prognozy specjalistów wskazują, że w lutym i marcu wzrost wynagrodzeń powinien wynieść około 2-3% w skali roku. To niewiele, zważywszy na poziom inflacji. Pomimo, że jest ona najniższa od ponad 6 lat, bowiem wynosi zaledwie 1,7% w ujęciu rocznym, to w większości przypadków pochłonie ewentualny wzrost pensji pracowniczych. Realne budżety gospodarstw domowych pozostaną na takim samym poziomie jak przed rokiem, albo będą jeszcze niższe.

W styczniu, według danych GUS przeciętne wynagrodzenie miesięczne w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 3680, 30 zł. Po odjęciu od niego nagród z zysku, kwota ta zmniejsza się do poziomu 3680,18 zł. W porównaniu z grudniem, średnie płace zdecydowanie zmalały w Polsce – o ponad 10%.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x