Główne bariery rozwoju przedsiębiorczości w Polsce
Przedsiębiorcy w Polsce są zgodni co do tego, że prowadzenie w warunkach obecnych przepisów prawa działalności gospodarczej jest trudne i stawia przed nimi wiele wyzwań. Formalności i biurokracja niszczą zasady swobody działalności i rozwijania przedsiębiorczości w Polsce w sposób nieskrępowany. Takie opinie zdaje się potwierdzać Dom Badawczy Maison, który na zlecenie związku Przedsiębiorców i Pracodawców przeprowadził badanie dotyczące warunków prowadzenia działalności w naszym kraju.
Raport Domu Badawczego Maison został opublikowany przez „Rzeczpospolitą” i wynika z niego, że Polska bynajmniej nie jest najlepszym i najbardziej przyjaznym krajem dla przedsiębiorców, stąd też wielu właścicieli firm przenosi swoją działalność do innych krajów Unii Europejskiej, optymalizując w ten sposób koszty i podatki.
Barierą dla rozwoju polskich przedsiębiorstw zdaniem badaczy są: niestabilne prawo, powstające zatory płatnicze oraz wysokie koszty pracy. Co prawda rząd wciąż podejmuje się działań mających na celu zlikwidowanie absurdalnych niekiedy przepisów o działalności gospodarczej, ale jest to wciąż zbyt mało, aby poprawić sytuację, w której znajdują się sami przedsiębiorcy.
Nie tylko ustawodawca jest winny sytuacji w polskiej gospodarce, ale również do stworzenia barier dla rodzimej przedsiębiorczości, przyczyniają się nieuczciwi przedsiębiorcy. Ich działalność sprzyja likwidowaniu zdrowej konkurencji w wielu branżach.