< Wróć

Ulgi podatkowe 2013

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

2013 rok przynosi wiele istotnych zmian w zakresie funkcjonowania ulg podatkowych. Najistotniejsze modyfikacje dotyczą bardzo popularnej ulgi za Internet oraz ulgi na dzieci. Należy przy tym pamiętać, iż przepisy w zmienionej postaci trzeba będzie uwzględniać w 2014 r., przy wypełnianiu deklaracji podatkowej za 2013 r. Tak więc przy rozliczaniu PIT-a za 2012 r. zastosowanie znajdują obowiązujące do tej pory regulacje. Niemniej jednak warto wiedzieć, kto na wprowadzonych zmianach zyska, a kto straci.

Najważniejsze zmiany

Na początek kilka słów na temat ulgi internetowej, dla której 2013 r. jest ostatnim rokiem funkcjonowania w takiej formie jak miało to miejsce do tej pory. Jeżeli podatnik skorzystał z tej z ulgi za lata 2011 i 2012, za 2013 r. nie będzie mógł odliczyć wydatków poniesionych na Internet. Ulga ta za 2013 r. będzie przysługiwać jedynie tym osobom, które wcześniej z tych preferencji nie skorzystały. Ulga internetowa wygaśnie ostatecznie w 2015 r. Ważne zmiany zostały wprowadzone w uldze prorodzinnej. Rodzice jedynaka, którzy w 2013 r. zarobią razem 112 tys. zł (brutto) lub więcej nie będą mogli skorzystać z ulgi na dzieci. Przy dwójce i większej ilości dzieci nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o wysokość dochodów. Osoby, które nie przekroczyły powyższego limitu przy jednym dziecku bądź te mające dwoje dzieci będą mogły odliczyć 1112,04 zł (za każdy miesiąc przypada 92,67 zł). Przy trzecim dziecku ulga wzrasta do 1668,06 zł, zaś przy czwartym i kolejnych – do 2224,08 zł. Nie wolno zapominać, iż prawo do odliczenia podatku przysługuje tylko wówczas, gdy został on uprzednio zapłacony, w związku z czym większość rodzin wielodzietnych niewiele na tym zyska z uwagi na zbyt niskie dochody. Twórcy rozliczający się za 2013 r. będą musieli pamiętać o tym, że koszty uzyskania przychodów z tytułu przeniesienia praw autorskich nie będą mogły przekroczyć kwoty 42764 zł.

Istotne wieści dla przedsiębiorców

Jakie zaś zmiany zaczęły (bądź zaczną) obowiązywać w 2013 r.? Są to kwestie wzbudzające zainteresowanie głównie wśród osób prowadzących działalność gospodarczą. Przede wszystkim to nowe zasady wystawiania faktur – a zatem możliwość wystawiania faktur uproszczonych oraz zbiorczych. Ścisły związek z fakturami ma tzw. ulga za złe długi. Począwszy od 1 stycznia 2013 r., można z niej skorzystać na uproszczonych zasadach. Ponadto zmieniły się też przepisy dotyczące prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Z 40 tys. zł do 20 tys. zł został zmniejszony limit obrotów, przekroczenie którego obliguje przedsiębiorcę do zainstalowania kasy fiskalnej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x